Автор:Катерина Паламарчук
Кожна людина (так, і ви теж) носить у собі і на собі цілі світи та всесвіти. Йдеться не про душевне багатство, а про мільярди бактерій, про віруси та гриби, що живуть усередині та на поверхні нашого тіла. Поговоримо про те, як зберегти нормальну мікрофлору шкіри.
Що таке мікрофлора
Найбільша ілюзія людини у тому, що вважає себе вінцем творіння і думає, що це вирішує сам. Адже його тіло служить притулком для 5000 видів (штамів) мікроорганізмів, які давним-давно на законних підставах живуть у кишечнику та на шкірі. Кількість клітин цих супутників-невидимок трохи більша, ніж наших власних. Невипадково мікробіом людини називають його другим геномом.
Всі ці мікроорганізми (бактерії, віруси, гриби) – не просто супутники. Вони активно взаємодіють із нашими клітинами та відіграють у нашому житті велику роль. Найчастіше ставлення до мікроорганізмів насторожене. Пояснюється це тим, що ми мало про них знаємо, але будь-який фахівець скаже, що запорукою здоров'я є збалансована мікрофлора.
Склад мікрофлори шкіри
Сумарна вага мікроорганізмів, що населяють тіло людини, становить приблизно 2 кг. На поверхні шкіри мешкає понад 500 видів мікроорганізмів. До їхньої компетенції входить:
- імунний захист шкіри та протистояння зовнішнім впливам;
- підтримання рівня кислотності шкіри;
- у деяких випадках – антиоксидантна активність .
Мікрофлора шкіри, як і мікрофлора всього організму, поки що мало вивчена. Але достовірно виявлено переважання певних бактерій та іншої живності на тих чи інших ділянках тіла.
Склад мікрофлори шкіри можна порівняти з відбитком пальців він унікальний. Хоча може змінюватися з віком, зміною сезонів або довкілля. У родичів та людей, які живуть разом, він стає схожим. Це як з генетичними мікробними уподобаннями, і з особливостями життя.
Відомо, що цивілізація сильно збідніла на склад шкірної мікрофлори. Наприклад, як показали дослідження, у індіанців Венесуельської Амазонії вона на кілька порядків багатша, ніж у білих північноамериканців. А у корінних мешканців Папуа Нової Гвінеї та Парагваю ніколи не буває акне.
Проблеми з мікрофлорою
Чим різноманітніша мікробіота шкіри, тим стійкіша вона до стресів, інфекцій та будь-яких несприятливих умов зовнішнього середовища. Щойно її склад бідніє, «піднімають голову» колонії мікроорганізмів, які мешкали під пресом сусідів. Безконтрольне зростання законно проживаючих на шкірі умовно-патогенних мікроорганізмів, нешкідливих в умовах збалансованої мікрофлори, призводить до різних захворювань.
Важливість власної мікрофлори для здоров'я визнають давно, але лише останні 2–3 роки саме порушення мікробіоми вважають важливим чинником у розвитку таких хронічних захворювань, як екзема, атопічний та себорейний дерматит. Тому у широке застосування увійшли пробіотики як для кишечника, але й шкіри.
Складові мікрофлори шкіри можна спрощено поділити на корисні, нейтральні та патогенні. Нейтральні при нестачі корисних можуть стати патогенними та призвести до захворювань.
Як зберегти нормальну мікрофлору шкіри
Мікробіом частково визначається генетично, але на нього впливає також спосіб життя. Цим і пояснюється велика різниця між мікробними спільнотами різних людей.
Що шкодить мікробам, які підтримують здоров'я шкіри?
- Застосування антибіотиків – і внутрішнє, і зовнішнє.
- Антибактеріальне мило та гігієнічний фанатизм. Не мийте руки кожні півгодини.
- Переважна більшість швидких вуглеводів у раціоні. Мало що таке благотворно впливає на зростання патогенної та умовно-патогенної мікрофлори, як цукор.
- Стрес. Мікробіом гостро реагує на гормональні зміни .
- Погана екологія. Очевидно, що вона підриває захисні функції шкіри, почасти саме через негативний вплив на мікрофлору. Вільні радикали , потрапляючи на поверхню шкіри, в першу чергу гублять мікроорганізми, адже бактерія – це лише клітина, захищена найтоншою ліпідною мембраною. Через війну виникає дисбаланс.
- Вік. З часом все складніше зберігати здоровий баланс мікрофлори.
Частково наш мікробіом визначається генетично, але також на нього впливає наш спосіб життя. © iStock
Що захистить мікрофлору шкіри? Якщо коротко – здоровий спосіб життя.
- Збалансоване харчування з великою кількістю клітковини: злаків, овочів, фруктів. Ці продукти – пребіотики, вони створюють живильне середовище для корисних бактерій. Різноманітне харчування та підтримання балансу мікрофлори кишечника - запорука різноманітності мікробіома, настільки важливого для підтримки імунітету.
- Свіже повітря, фізична активність. Природні мікроби-туристи (так, є такий термін) цілком можуть збагатити наш мікробіом, надаючи цим на нього сприятливий вплив. Це не означає, що треба колупатися в землі і не мити після цього руки, але прогулянки лісом або садом точно принесуть користь.
- Здоровий сон та душевна рівновага. Мікрофлора дуже чутлива до гормонів стресу . Тому чим краще ми почуваємося, тим активніші її захисні функції.
- Якісний догляд за шкірою. Відомо, що у жінок мікрофлора на руках багатша, ніж у чоловіків. Це пов'язують із використанням косметики, адже вона часто містить речовини, які є харчуванням для мікрофлори шкіри.
Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие