Парабени в косметиці

Парабени в косметиці

Вчені вже довели, що парабени безпечні, а ми вже зрозуміли, що термін життя косметики без них прагне нуля. Але деякі інтернет-джерела продовжують залякувати користувачів шкідливими властивостями парабенів. Розберемося, на чиєму боці правда.   

Що таке парабени і де вони застосовуються

Парабени зараз буквально скрізь: у кремі для обличчя, у мікстурі від кашлю, у шашличному соусі. Саме час обговорити, наскільки виправдані розмови про їх шкоду і тим більше страшилки, які лякають споживачів потенційними хворобами. До речі, ви знаєте, що таке парабени?

Парабени, вони ж ефіри пара-гідроксибензойної кислоти, відомі як суперпотужні консерванти, які вже понад 50 років використовують у б'юті-індустрії, фармакологічній та харчовій галузях.

Технологи полюбили парабени за антисептичні властивості: ці речовини ефективно протистоять зростанню грибків у продуктах харчування, косметиці, медичних препаратах. 

Функції парабенів

На запитання, навіщо потрібні парабени, одразу кілька відповідей. Наприклад, вони запобігають розвитку шкідливої ​​мікрофлори: плісняви ​​та інших грибків, а також бактерій. Крім того, їх використовують для стабілізації формули та коректного змішування всіх її складових.

Парабени – це консерванти, які широко застосовуються для захисту продуктів харчування, медикаментів та косметичних засобів від мікробіологічного зараження (бактеріями та грибами).

Для косметичних формул використовують синтезовані парабени, але вони зустрічаються і в природі:

  • у деяких рослинах (червоні фрукти, ваніль, морква, цибуля) та у приготованій з них їжі;
  • у деяких сортах сиру;
  • у продуктах бджільництва (прополіс, маточне молочко);
  • у людському організмі.

Види парабенів

Парабени бувають двох видів: звичайні та специфічні (це визначається видом спирту, що взаємодіє з пара-гідроксибензойною кислотою).

Якщо хочете дізнатися, чи є парабени у формулі косметичного засобу, вчитуйтесь до складу на етикетці. У списку інгредієнтів зазвичай вказано одне або кілька наведених найменувань.

Звичайні парабени:

  • метилпарабени (Е218);
  • етилпарабени (Е214);
  • пропілпарабени (Е216);
  • бутилпарабени;
  • бензилпарабени.

Специфічні парабени: 

  • ізобутилпарабени;
  • ізопропілпарабени;
  • бензилпарабени. 

Крім того, парабени в списку інгредієнтів на упаковці косметики можна зустріти під назвами  метагін, пропагін, гідроксибензойні кислоти .

Переваги парабенів

Основних переваг у парабенів перед іншими консервантами дві:

  • невисока вартість;
  • надзвичайно висока ефективність проти бактерій.

Жоден із повсюдно дозволених до використання консервантів не порівняти за силою своїх бактерицидних властивостей із парабенами.

Потенційні ризики від парабенів

Вже кілька років точаться дискусії про парабенів у косметиці. Ці речовини здатні зв'язуватися з рецепторами естрогену in vitro, тому виникла підозра, що вони можуть впливати на репродуктивну функцію, провокувати естрогензалежні форми раку (наприклад, рак грудей).
Однак афінність парабенів до рецептора естрогену приблизно в 1 млн разів слабша, ніж у естрогену (17-бета-естрадіол), що присутній в організмі людини. І поки що немає офіційних доказів негативного впливу цих консервантів на наше здоров'я. 
У ході дослідів встановили, що парабени практично нетоксичні та швидко виводяться з організму. Прямий зв'язок між онкозахворюваннями та застосуванням косметики з парабенами в ході досліджень не встановлено.

Альтернативні засоби

Довгий час як консерванти в косметичних засобах використовувалися продуценти формаліну, нині заборонені в багатьох країнах через свою токсичність і потенційну канцерогенність.
  • Формалін був першим консервантом, що застосовується в б'юті-промисловості, його змінили бронопол, DMDM-гідантоїн та інші речовини з цієї групи. З часом з'ясувалося, що всі вони при розкладанні дають формальдегід, з деякою ймовірністю канцерогенний. 
  • На зміну цим речовин могли прийти хлорметилізотіазолінон і метилізотіазолінон. Але клінічні випробування показали: ці компоненти здатні викликати алергічну реакцію та стати каталізатором контактного дерматиту. 
  • Явною, але слабкою порівняно з парабенами бактерицидною властивістю мають етилгексил-гліцерин і С5-С8 1,2-гліколі. Зазвичай, ці речовини додають у свою продукцію виробники так званих екобрендів.
  • Також як дуже слабкий консервант можуть використовуватися олія чайного дерева і екстракт насіння грейпфрута.  

Парабени у косметиці

Парабени використовуються при виготовленні косметичних формул, що містять воду - від дезодоранту до блиску для губ. Тут вони відповідальні за тривалий термін зберігання та тривалу роботу всіх активних речовин.

Навіть у малих концентраціях парабени попереджають розмноження бактерій та грибків, стійкі до тепла та діють у комплексі з іншими групами консервантів.

У цій групі найчастіше використовують етилпарабени та метилпарабени, іноді в комбінації. Рідше - бутилпарабен і пропілпарабен. 

Саме парабени варто дякувати за те, що наш улюблений крем зберігається відкритим мінімум півроку, а не псується за тиждень, як косметика, зроблена на кухні вручну.

Нещодавно наукові експерти з різних міжнародних органів охорони здоров'я проаналізували токсикологічні дані про чотирьох парабенів (етил-, метил-, пропіл-і бутилпарабенів), які застосовуються в б'юті-індустрії.

Вчені підтвердили, що споживачі можуть використовувати їх без будь-якого ризику для здоров'я. При цьому було скориговано концентрації для кожного парабену.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие