Автор:Катерина Паламарчук
Досить вважати бактерії абсолютним злом і боротися з ними всіма доступними методами. Серед двох кілограмів, що населяють наш організм (так, не дивуйтеся) мікроорганізмів повно дружніх, і багато з них піклуються про здоров'я шкіри. Для підтримки хороших бактерій та розроблена косметика з про- та пребіотиками.
Що таке пробіотики та пребіотики
Пробіотиками називають живі мікроорганізми, а також речовини мікробного та іншого походження, які:
- надають позитивний вплив на функціонування мікрофлори;
- сприяють найкращій адаптації організму людини до зовнішніх умов.
Пребіотики - речовини, що створюють сприятливе живильне середовище для розмноження мікрофлори. Насамперед, це клітковина (якщо говорити про пребіотики, що отримуються з їжею) і рослинні екстракти, багаті на рослинні полісахариди та інші корисні речовини.
До речі, всім відомий бета-каротин із моркви – пребіотик.
Корисні властивості Пробіотики та пребіотики
Мікрофлора, яка включає близько 500 різних видів мікроорганізмів, - одна із складових захисної системи шкіри. Компоненти мікрофлори:
- є частиною імунітету шкіри;
- зберігають цілісність гідроліпідної мантії;
- підтримують оптимальний рівень зволоженості;
- іноді мають антиоксидантну активність.
До пробіотиків можна віднести і бактерії, не властиві людині, але здатні надавати на організм сприятливу дію. Наприклад, деякі морські мікроорганізми або термальний планктон .
Одна з ранніх форм життя на землі, термальний планктон (Life Plankton) з'явився 3 мільярди років тому і є спільнотою ниткоподібних бактерій, які мешкають у сірчаній воді при температурі 37 °C. Ці давні організми розвинули спеціальні механізми адаптації до навколишнього середовища. Термальний планктон містить 35 нутрієнтів, амінокислоти, вуглеводи, ліпіди та безліч мікроелементів. Він є основою термальної води, знаменитої своїм позитивним впливом на шкіру.
Як діють пробіотики на шкіру
Ось їхні основні завдання та обов'язки.
Пробіотики можна віднести до групи бар'єрних компонентів, які підвищують власні захисні властивості тканин, тобто місцевий імунітет. Це мікроорганізми, їх частини чи інші структурні компоненти, що входять до складу природної мікрофлори людини та здатні підтримати її нормальне функціонування. Зрозуміло, пробіотики для шкіри та кишечника – це різні класи мікроорганізмів, і мазати йогурт на обличчя так само безглуздо, як вживати крем у їжу. Але відомо, що шкіра людини добре реагує на бактерії Bifidus. Крім того, пробіотики механічно покращують захисні властивості епідермісу (оскільки ущільнюють контакт між кератиноцитами – клітинами шкіри), знижуючи його чутливість та перешкоджаючи зневодненню.
- Імітувати дію власної мікрофлори, витісняючи патогенні мікроорганізми.
- Посилювати локальний імунний захист.
- Зміцнювати бар'єрну функцію.
- Відновлювати шкіру та знімати запальний процес.
- Сприяти нормальному функціонуванню шкіри в цілому, підтримуючи її зволоженість та взаємодію між усіма клітинами.
Засоби з пробіотиками особливо актуальні для шкіри у таких випадках.
Після сонця та сонячних опіків
Ефективність «крему» з кефіру або сметани багато в чому пояснюється наявністю в них пробіотиків – біфідо- та лактобактерій, які знімають запалення, посилюють імунітет, пом'якшують та живлять шкіру, заспокоюють печіння. Ці бактерії не живуть на шкірі, але встигають зробити добру справу навіть у ролі «туристів» (так називають не властиві шкірі мікроорганізми, які на ній опинилися).
До речі, шкіра людини перш за все знайомиться з лактобактеріями: вони першими потрапляють на неї в процесі пологів (оскільки є частиною мікрофлори піхви) і є чи не основним її захистом.
Захист від негативних дій зовнішнього середовища
Склад мікрофлори шкіри змінюється в залежності від сезону, інтенсивності сонячного світла та температур. Повітря мегаполісу, вільні радикали – все це руйнує мікробіом. Пробіотики – інгредієнт, який часто включають до складу косметики, спрямованої на захист від агресивних впливів довкілля.
Корекція вікових змін
Так, ми старіємо разом із нашим мікробіомом, тому один із цікавих інноваційних напрямків в антивіковій косметиці — відновлення балансу, характерного для молодої шкіри.
Надзвичайна сухість шкіри
Подібний стан свідчить про виснаження мікробіоми шкіри (сукупності мікроорганізмів, що населяють шкіру), тому має сенс його збагатити.
Атопічний дерматит
Доведено зв'язок атопічного дерматиту з дисбалансом мікробіома шкіри та переважанням у ньому, зокрема S. Aureus (золотистого стафілококу). Косметичні засоби покликані заповнити прогалини та відновити рівновагу, потіснивши шкідливу мікрофлору. Хоча захворювання має генетичний характер (як і особливості нашої мікрофлори), підтримувати мікробіом шкіри за допомогою косметики з пробіотиками – сучасний тренд.
При лікуванні шкірних захворювань, особливо в дітей віком, лікарі дедалі більше орієнтуються на користь пробіотиків.
Себорейний дерматит
Його теж пов'язують із порушенням мікробіома шкіри, коли надто активним стає один із грибків виду Malassezia. Заповнення здорової мікрофлори допомагає відновити баланс, зменшивши активність гриба.
Розацеа
Зв'язок цього захворювання з порушенням мікробіоми також встановлений. І завдання пробіотиків у цьому випадку — ліквідувати наслідки діяльності бактерій, пов'язаних із кліщем демодексом, одним із винуватців розвитку розацеа.
Акне
Бактеріальна природа цього найпоширенішого дерматологічного захворювання не викликає сумнівів. Стимулювання зростання мікроорганізмів, яких не вистачає для здорової рівноваги мікробіоми шкіри, теж принесе користь — пробіотики активно гасять запальні реакції.
В яких косметичних засобах використовуються пробіотики
Відразу скажемо, пробіотики в чистому вигляді в косметиці не застосовуються, оскільки живі мікроорганізми вкрай нестійкі, потребують особливого живильного середовища, зовсім не схожого на крем для обличчя. Косметика з живими бактеріями зберігалася б не довше за кефір. До складу пробіотичних засобів включають, як правило, фрагменти мікроорганізмів - лізати, які мають таку ж дію, як і самі мікроорганізми; ферменти чи інші потрібні шкірі речовини, вироблені бактеріями.
Немає підстав сумніватися в ефективності лізатів – аналогічним способом створюють вакцини та серйозні лікарські препарати, у складі яких працюють саме потрібні фрагменти мікроорганізмів.
Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие