Просянка на обличчі

Просянка на обличчі

Хоч просянка і вважається нешкідливим явищем, навряд чи захочеться спостерігати його на власній шкірі. Ця стаття таки присвячена тому, як з нею боротися і що робити, щоб знизити ймовірність появи цих «зернят».

Що таке просянка на обличчі

Просянка - це щільні утворення на шкірі, що за формою і кольором нагадують крупу або просо, звідси і назва.

У дерматології "просянка" або "жировиками" називають міліуми - утворення, що складаються з сала і клітин епідермісу кератиноцитів, покритих тонкою капсулою.

Просянку ще називають білими вуграми, а також плутають з акне . Але в неї інша природа. На відміну від комедонів, просянка, по-перше, не є запальним елементом, а по-друге, немає вихідного каналу — саме тому її неможливо взяти і видавити, як прищ.

Просянка нешкідлива, але виглядає малопривабливою. Так що бажання позбутися білих (іноді й множинних) дрібних горбків цілком виправдане і зрозуміле.

Як виглядає просянка

Просянка нагадує круглі зернятка або кульки, що утворилися під шкірою та виступають над її поверхнею. Ці утворення діаметром близько 1-2 мм видно неозброєним оком і відчуваються як опуклість, якщо провести кінчиками пальців по шкірі.

У класифікації міліумів прийнято розрізняти:

  • первинні, з'являються внаслідок генетичної схильності як у новонароджених, так і у дорослих.
  • вторинні, виникають після запалень, косметологічних процедур (шліфування, серединного та лазерного пілінгів тощо) у процесі відновлення шкіри.

Де найчастіше з'являється просянка

Місця локалізації просянки:

  • щоки;
  • повіки;
  • лоб;
  • область навколо губ;
  • вилиці.

Важливо! Контагіозний молюс — вірусне захворювання, яке зовні дуже схоже на просянку.

Причини появи просянки на шкірі

Як не дивно, але точна етіологія просянки досі науці невідома. Американські педіатри вважають , що виникнення міліумів у новонароджених пов'язане з незрілістю шкірних структур і вони не становлять жодної небезпеки.

Що стосується дорослих, то просянка властива насамперед жирній шкірі, яка відрізняється:

  • високою активністю сальних залоз (виробляється багато себуму);
  • гіперкератозом - уповільненим відлущуванням рогових клітин.

Виникає цілком закономірне питання, чому в одних власників жирної шкіри з'являються чорні крапки та закриті комедони, а в інших – просянка? І на нього немає точної відповіді.

Ймовірно, це пов'язано з індивідуальною реакцією сальних залоз на гормони і має генетичне походження.

Крім генетичної схильності та будь-яких зовнішніх причин, що викликають підвищену активність сальних залоз, до вторинних факторів утворення міліумів можна віднести:

  • високовуглеводне харчування, тобто велика кількість в раціоні продуктів, багатих простими вуглеводами;
  • відсутність правильного догляду, зокрема недостатнє відлущування шкіри або застосування комедогенних засобів;
  • надмірна інсоляція, що посилює гіперкератоз - потовщення рогового шару епідермісу.

Чи може просянка пройти сама

Якщо міліуми вже з'явилися на обличчі, то самі вони не пройдуть — освіти можуть стати менш вираженими внаслідок пілінгів та заходів, що вилузують. Але це зовсім не означає, що просянка не з'явиться знову. Все залежить від гормонального статусу, а також харчування та догляду.

І у дітей, і у дорослих освіта міліумів має гормональні причини. У новонароджених міліуми проходять самостійно та безслідно. Дорослим для позбавлення просянки доведеться звернутися до фахівця.

Профілактика появи просянки

При схильності до утворення просянки (втім, як і комедонів) слід врахувати два фактори, на які ви можете вплинути: спосіб життя і догляд за шкірою.

Грамотний догляд за шкірою

Неправильно підібраний догляд може погіршити ситуацію. Корисно почитати статті на нашому сайті, присвячені догляду за шкірою, у тому числі навколо очей .

Підбираючи догляд для шкіри при схильності до праски, зверніть увагу на:

  • продукти для очищення шкіри з відлущувальною та матуючою дією;
  • пілінги для домашнього використання (не саморобні!);
  • легкі некомедогенні креми.

Правильне харчування

Правильним харчуванням для жирної шкіри прийнято вважати раціон, що обмежує високовуглеводні продукти: цукор, пшеницю, білий рис та вироби з них. Основу меню повинні становити зелені овочі, натуральні жири (як тварини, і рослинні, не рафіновані), білки.

Як прибрати просянку у косметолога

Що робити, якщо на обличчі з'явилася просянка? Є два виходи: або не звертати уваги, або йти до дерматолога, який точно знає, як позбутися просянки і запропонує один із цих варіантів.

  • Механічна чистка та видалення міліуму за допомогою голки та спеціальних інструментів.
  • Комплексна процедура: хімічний (кислотний) пілінг + механічне чищення.
  • Пілінг кислотами.

Найефективніший комплексний підхід — процедура та домашній догляд, спрямований на корекцію та профілактику появи нових міліумів. Просянки на обличчі можна позбутися за допомогою курсу спеціальних, призначених дерматологом засобів з кератолітичними та себорегулюючими компонентами.

Як позбутися просянки в домашніх умовах

З усього сказаного ясно: позбутися «упертої» просянки в домашніх умовах неможливо. Невміле рукоприкладство (спроби прибрати просянку за допомогою голки та інші варварські методи) не тільки не дасть результату, а й, напевно, залишить червоний, а то й синюшний слід, тобто до існуючої проблеми додасться ще одна. Тож займатися самодіяльністю категорично не рекомендуємо.

Що стосується косметики, зробленої своїми руками, то в даному випадку навряд чи варто розраховувати на її ефективність, адже програма позбавлення від просянки включає поєднані методи: косметологічні процедури та у певні моменти лікування, домашні маски до цього переліку не входять.

Втім, якщо ви любите «готовити» косметику, зверніть увагу на рецепти для жирної шкіри, спрямовані на її очищення та відлущування рогового шару:

  • маски з глини;
  • фруктові та ягідні маски ( з лимоном , з червоною та чорною смородиною );
  • скраби.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие