Чому сивіє волосся?

Чому сивіє волосся?

Ми вважаємо сивину обов'язковим супутником зрілості, але взагалі волосся може втратити пігмент у будь-якому віці. Через поломку в генах, гормональний збій, на тлі сильного стресу, горя, навіть від страху — разом з експертами розуміємо, чому сивіє волосся.

Як сивіє волосся?

Колір наше волосся надає особливий пігмент - меланін. Його різновиди, коричневий або чорний еумеланін і червоно-жовтий феомеланін, змішуючись один з одним, дарують пасмам неповторний відтінок - каштановий, солом'яний, синювато-чорний або вогненно-рудий. Як волосся сивіє? З роками в цибулинах накопичується перекис водню (та сама, за допомогою якої брюнеток перетворюють на блондинок). Перекис призводить до загибелі клітин, що виробляють меланін, заважає транспортуванню пігменту в стрижень волосся, що росте. І пасма тьмяніють, стають сірими, а потім зовсім безбарвними.

Сивіюче волосся не тільки втрачає пігмент — змінюється і його структура. У серцевині утворюються порожнечі, які заповнюються бульбашками повітря. До речі, через них пасма і здаються білими - як і морська піна, що складається з великої кількості повітряних бульбашок.

Цікаво, що сиве волосся росте швидше, ніж звичайне. І з'являються вони раніше у брюнеток. Адже для темного кольору потрібна вища концентрація пігментів — і інтенсивніша реакція, на яку в організму з роками дедалі менше сил.

У скільки років з'являється сиве волосся?

Після 30 років пігментів виробляється менше і менше, і в 33-35 років багато європейців вже виявляють у себе перші срібні нитки. Азіати сивіють у 40 з хвостиком, але найщасливіші в цьому сенсі вихідці з Африки. Як ви думаєте, у скільки років у них з'являється сиве волосся? У 50 і пізніше! Причому, у жінок ще на 5 років пізніше, ніж у чоловіків.

Щоб дізнатися, в якому віці посивіє волосся саме у вас, фахівці радять згадати, коли білі пасма прикрасили голови ваших батьків. Занадто багато в цьому питанні залежить від генетики.

Чому сивіє волосся в ранньому віці?

Втім, сиве волосся може з'явитися навіть раніше, ніж у мами та тата - чому, давайте розбиратися.

Генетика

В Університетському коледжі Лондона вчені виявили ген, який відповідає за появу сивого волосся. IRF4 регулює вироблення меланіну, який, як ми з'ясували, і надає пасмам той чи інший колір (і не тільки пасмам – ще й очам та шкірі). Дефектний варіант IRF4 викликає збої у виробництві меланіну, через що волосся сивіє швидше. Автор дослідження Андре Руїз-Суарес каже, що помилку природи можна виправити, активізувавши роботу гена. Як приклад він наводить десятки успішних дослідів на мишах. Але поки що тільки на них.

Стрес

Науці відомий випадок, коли у чоловіка посивіло волосся через кілька годин після падіння зі сходів. Можливо, він був носієм бракованого гена IRF4. Але деякі дослідники переконані, що в цьому випадку винні були гормони стресу. Вони ушкоджують клітини, у тому числі ті, що виробляють меланін, і таким чином запускають процес сивіння волосся.

Інше питання — чому сивина з'являється так швидко. Адже взагалі-то волосся стає білим не відразу, а в міру свого зростання. Від чого людина може посидіти за лічені години — чи за ніч, як Марія Антуанетта перед стратою? Можливо, причина — у різкому стресовому випаданні волосся. У загальній масі випадає волосся з пігментом, а сиве, навпаки, залишається, чому стає більш помітним.

Дефіцит вітамінів

Ще одна часта причина, чому починає сивіти волосся, у нестачі нутрієнтів:

  • вітамінів групи В;
  • вітаміну D;
  • заліза;
  • цинку;
  • кальцію;
  • міді.

Через їх дефіцит пасма стоншуються, випадають і сивіють. Втім, якщо ви молоді, процес цей оборотний: варто включити в меню ці вітаміни і мікроелементи, як волосся стане густішим, і щонайменше нове волосся буде відростати вже зі звичним пігментом.

Дефіцит білка

Чому ще люди сивіють? Через нестачу в організмі тирозину. Ця амінокислота міститься у продуктах тваринного походження, і вегетаріанці та шанувальники низькокалорійних дієт часто відчувають її дефіцит. Цікаво, що, якщо тварини білки почнуть виключати люди похилого віку або люди середнього віку, у яких обмін речовин протікає повільніше, це позначиться на здоров'ї, але ніяк не позначиться на кольорі волосся. А от якщо на рослинну їжу перейдуть молоді, яким потрібно багато поживних речовин, пасма побіліють. Наприклад, молода мама, яка сіла на жорстку дієту після пологів, ризикує за короткий термін стати «бабусею». Через нестачу амінокислот і міді волосся почне випадати, а решта — посивіє.

Захворювання

Сиве волосся може з'явитися на тлі:

  • недокрів'я;
  • захворювань нервової системи;
  • герпесу;
  • стрептококової інфекції;
  • бронхіальної астми;
  • вітіліго;
  • порушення роботи надниркових залоз та травного тракту;
  • проблем із щитовидною залозою.

Рання сивина може з'явитися і через целіакію та вогнищеву алопецію, при яких відростаючому волоссю складно утримувати колір. А ще вона може бути ознакою серцево-судинних захворювань.

Шкідливі звички

Поява сивини пов'язана і з способом життя: деякі шкідливі звички можуть вплинути на цей процес. Наприклад, куріння було доведено, що курці біліють у 4 рази частіше, ніж некурці. Причиною ранньої сивини може стати і неправильне харчування: через дефіцит білків, вітамінів і мікроелементів зменшується виробництво меланіну, і волосся починає втрачати колір (ми писали про це вище).

Прийом ліків

Від чого ще сивіє волосся, так це від прийому деяких «сильних» препаратів - знеболювальних, протипухлинних, ревматоїдних і т. д. Але лікарі заспокоюють: якщо пасма побіліли від таблеток, колір неодмінно повернеться через 2-3 місяці після закінчення лікарської терапії.

Як запобігти раніше появі сивини?

Насамперед — спостерігайте за собою. Перша сивина зазвичай з'являється на скронях і на маківці. А перед цим волосся починає сильніше випадати, сповільнюється його зростання — це, як кажуть трихологи, перші «дзвіночки». Якщо ви помітили щось подібне, терміново вживайте заходів.

Здоровий спосіб життя

Рано лягати і рано вставати, більше рухатися, правильно харчуватися — про ці правила знають усі, але чомусь рідко хто їх дотримується. Адже для здоров'я та краси це найнеобхідніше! І запобігти появі сивини вони теж допомагають.

Зменшення стресів

Мартін Пікард із Колумбійського університету довів, що, усунувши джерело стресу, можна не лише попередити появу сивини. Якщо вам немає сорока, можна навіть зробити так, щоб волосся знову потемніло! За кілька років дослідник зібрав колекцію з 397 сивого волосся, яке належало чоловікам і жінкам різного віку. Всі ці волоски були сивими не повністю, а наполовину. Опитавши власників, Пікард з'ясував, що у більшості випадків волосся біліло після якоїсь стресової події. А в спокійні періоди сивина… темніла. Наприклад, пасмо на голові 35-річного чоловіка, який втратив роботу, відновило колір після того, як він його знайшов. А кілька волосся 30-річної афроамериканки, що побіліли після важкого розлучення, знову почорніли через 2 роки, коли стрес відступив. «Так само, як кільця у стовбурі дерева зберігають історію його життя, волосся може багато розповісти про нашу долю, — каже Мартін Пікард. — Перебуваючи під шкірою у вигляді фолікулів, вони потрапляють під вплив гормонів стресу, страждають через дефіцити та інші негативні фактори. Всі ці «страждання» кристалізуються, і коли волосся виростає, ми можемо його побачити — пасмо буде ослабленим, ламким або сивим. Але приблизно до 40 років ці процеси оборотні. Якщо сивина стресова, а не стареча, на тлі добробуту вона може відступити, ми це довели». 

Збалансоване харчування

Дослідники з Університету Бредфорда та Університету Йоганна Гутенберга дійшли висновку, що запобігти появі сивини можна, якщо включити в меню продукти, багаті на вітаміни В12 і D, міддю, залізом, цинком, кальцієм. А також ферментом каталаза – він міститься, наприклад, в авокадо та сирій картоплі. Важливо, щоб раціон було багато білка (див. вище). І щоби взагалі він був збалансований. На тлі жорстких дієт посивіти дуже реально.

Масаж голови

Трихологи рекомендують також частіше робити масаж шкіри голови - він покращує кровообіг, а значить, і харчування волосяних фолікулів. І це позитивно впливає на все, зокрема й на виробництво меланіну. Не кажучи ж про те, що масаж голови чудово допомагає зняти стрес, одне з головних джерел сивини.

Салонні процедури

Є думка, що зупинити стресове посідання допоможуть мікроелементна мезотерапія та плазмоліфтинг. Сенс цих процедур - все в тому ж поліпшенні харчування волосяних цибулин, відновлення обмінних процесів.

Косметичні засоби

Крім фарби для волосся, ніякі косметичні засоби не допоможуть усунути сивину. Однак хороший домашній догляд за волоссям здатний покращити якість волосся і зробити так, щоб білі пасма виглядали ефектніше. Перукарі радять:

  • постійно зволожувати та живити пасма, щоб уникнути їх крихкості та ламкості;
  • боротися з жовтизною - існують відтінкові шампуні, які приберуть негарний жовтий відтінок сивини, зроблять його холоднішим, сріблястим;
  • регулярно стригтися, щоб шевелюра виглядала красивою та доглянутою;
  • раз на два тижні інтенсивно очищати шкіру голови, робити масаж;

при укладанні користуватися термозахистом, а влітку - незмивними засобами для волосся (вони також можуть містити сонцезахисні фільтри), щоб не пересушити і без того сухе сиве волосся ще сильніше.

Чи можна позбутися сивини?

На жаль, ніякого чудодійного препарату, який тут і зараз позбавляє білих пасм, немає. Так само, як і щеплення, що захищає від посідання у зрілому віці. Висмикувати сиві волоски теж марно, а іноді навіть шкідливо: якщо травмується капіляр, нове волосся може просто не вирости. Тому вихід у сивіючих один – фарбування.

Короткі підсумки про причини сивини волосся

  • Чому сивіє волосся на голові? 

    З віком у цибулинах накопичується перекис водню. Вона руйнує меланін - пігмент, який надає нашому волоссю, очам і шкірі неповторний відтінок. У результаті пасма тьмяніють, стають сірими, а потім зовсім безбарвними — сивими. Але іноді волосся біліє раніше призначеного природою терміну. Це може бути пов'язано з:

    • поломкою гена IRF4, який регулює вироблення меланіну;
    • стресами;
    • дефіцитом вітамінів та мікроелементів;
    • нестачею в раціоні білка;
    • деякими захворюваннями;
    • курінням;
    • прийомом ліків.
  • У якому віці з'являється сиве волосся? 
    У нормі європейці можуть виявити сиві волоски вже 33-35 років. Азіати - в 40 з невеликим, африканці - в 50 і пізніше. Причому, за статистикою, жінки сивіють на 5 років пізніше за чоловіків.
  • Що допоможе відстрочити появу сивини? 

    Здоровий спосіб життя, тобто спорт, повноцінний сон та відпочинок, відсутність шкідливих звичок, а також:

    • збалансоване харчування;
    • мінімізація стресів;
    • масаж шкіри голови та салонні процедури – насамперед мезотерапія та плазмоліфтинг.
  • Яка косметика потрібна, якщо є сиве волосся?  
    • Зволожуючі, поживні засоби, які захистять волосся від крихкості та ламкості.
    • Відтінкові шампуні, які приберуть некрасивий жовтий відтінок сивини і зроблять його благороднішим, сріблястим.
    • Термозахисні засоби - потрібні, щоб при укладанні не пошкодити і не пересушити і без того сухе сиве волосся.

    Ну а для радикального усунення сивини — фарби для волосся та оновлення фарбування у міру відростання сивого коріння.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие