Автор:Катерина Паламарчук
Розкажемо про роль гормонів у підтримці краси та здоров'я шкіри. І про те, які креми допомагають боротися із дефіцитом необхідних речовин. Любителям інтернет-страшилок говоримо відразу: ніякі гормони, особливо людські, в косметиці не використовуються. Крапка.
Що таке гормони
Гормони – це біологічно активні речовини, які керують функціями людського організму. Їх понад сотню. Вони виробляються безліччю органів ендокринної системи - від гіпоталамуса в мозку і до яєчників. Ці зашифровані біохімічні послання покликані запустити чи, навпаки, зупинити ті чи інші процеси.
Гормони потрапляють у кров, яка доставляє їх у потрібне місце – до клітин-адресатів. Кожному гормону відповідає свій клітинний рецептор. Гормон чіпляється до нього, і клітина отримує сигнал, як поводитися далі. Немає рецептора або він неактивний — і переданий сигнал не буде отримано, хоч би скільки гормонів було «відправлено на завдання».
Коли виробляється занадто багато/мало гормонів або клітини втрачають до них чутливість (рецептори не працюють як слід), починаються проблеми. Навіть у шкіри.
Як впливають гормони на шкіру у різному віці
Строго кажучи, шкіра залежить від гормонів у будь-якому віці абсолютно однаково: вона реагує на їхній недолік або надлишок.
В юності
Під час статевого дозрівання у гормональній сфері панує повна какофонія. Шкірі тим часом найбільше дістається від чоловічих гормонів андрогенів, які широко представлені в обох статей. Шкіра стає жирнішою, схильною до різного роду запалень і прищів .
У юності акне часто викликане підвищеним виробленням андрогенів (на шкіру особливо впливає дегідротестостерон) або високою чутливістю до них сальних залоз в андрогензалежних зонах — на обличчі, спині, грудях і на тім'ї та маківці у волосистій частині голови.
В молодості
25 років – вік отримання «гормонального паспорта» (так-так, є таке поняття). Якщо людина здорова, то в цьому віці всі гормони знаходяться в ідеальному співвідношенні. Тому молода шкіра легко переносить будь-які труднощі, включаючи безсонні ночі і нездорові звички.
Єдиний збій у жіночому організмі може статися через вагітність , яка супроводжується гормональними змінами. Але про це окрема стаття.
У зрілому віці
Період зрілості - під ним ми розуміємо вік близько 50 , коли починається клімакс. Шкіра в цей час страждає від падіння в організмі рівня статевих гормонів:
- естрогенів;
- тестостерону;
- ДГЕА;
- прогестерону.
З віком падає вироблення всіх гормонів, крім одного – кортизолу, гормону стресу. За рідкісними винятками, він — ворог молодості та здоров'я.
Усунути проблеми, пов'язані з гормональними порушеннями, за допомогою косметики неможливо . Але виправлення гормонального дисбалансу шляхом спеціальної терапії дуже швидко вплине і на шкіру.
Зараз медицина може підтримувати «молодий» гормональний баланс. Що стосується б'юті-індустрії, то виробники, розуміючи механізми дії гормонів на шкіру, створюють косметичні засоби, які:
- можуть імітувати роботу деяких гормонів;
- здатні підтримувати шкіру у стані.
Що необхідно знати про гормони, пов'язані зі шкірою
Прямо чи опосередковано на шкіру діють десятки відомих сьогодні гормонів. Поговоримо про дев'ять найвпливовіших.
Естроген
Гормон жіночності та краси - головний у частині сексуальної привабливості. Якщо естрогену в організмі достатньо, для шкіри це означає:
- зволоженість, оскільки він стимулює вироблення гіалуронової кислоти;
- еластичність (цей же гормон відповідає за красу та міцність волосся та нігтів);
- безперебійний синтез колагену ;
- активність процесів регенерації;
- підтримання метаболічної активності шкіри.
Андрогени
За традицією їх називають чоловічими статевими гормонами. Хоча зараз вже прийняли формулювання «статеві стероїди» стосовно і до жіночих гормонів, і до чоловічих. Тестостерон у жіночому організмі присутній у дуже значній кількості і потрібен йому не тільки для кар'єрних амбіцій та сексуального темпераменту. З тестостероном у шкіри дуже тісні стосунки, оскільки він:
- відповідає за її густину;
- стимулює вироблення колагену, отже, робить шкіру пружною;
- підвищує швидкість поновлення клітин;
- активізує вироблення себуму, підвищуючи жирність шкіри;
- при надлишку призводить до появи волосся там, де його бути не повинно.
Рівень андрогенів в організмі підвищується до кінця циклу, тому в ці дні можуть провокувати появу прищиків.
Прогестерон
Його називають гормоном капризів та поганого настрою, а ще – гормоном вагітних. У певному сенсі він є антагоністом статевих гормонів. Його дефіцит призводить до висипань на шкірі, випадання волосся. Однак надлишок прогестерону нітрохи не кращий. Він викликає:
- затримку рідини та набряки;
- гіперпігментацію ;
- зниження еластичності та пружності шкіри.
D-гормон
Старий добрий вітамін D діє як і вітамін, і як стероїдний гормон. Його роль організмі важко переоцінити. Синтезується він, як відомо, під впливом сонця. А що він означає для шкіри?
- Оновлення епідермісу.
- Загоєння ушкоджень та ран.
- Синтез білків, у тому числі колагену та еластину.
Гормон росту (соматотропін)
Його невипадково вважають одним із найважливіших «гормонів молодості». Соматотропін також називають ліфтинг-гормоном, і це каже саме за себе.
Достатня кількість гормону росту в організмі означає:
- нормалізацію метаболічних процесів;
- регулювання синтезу колагену та підвищення тонусу шкіри;
- прискорення регенерації тканин.
ДГЕА (дегідроепіандростерон)
У 90-х йому одному з перших приписали репутацію «гормону вічної молодості». Що зрозуміло, адже ДДЕА підтримує:
- синтез колагену та еластину;
- активну регенерацію;
- здатність протистояти негативному впливу як ззовні, і зсередини.
Цікаво, що на Заході був справжній бум косметики з ДГЕА, що показала високу антивікову ефективність. У Росії використання гормонів у косметичних засобах заборонено. Однак ретельне вивчення процесів, що протікають у шкірі, дозволяє імітувати його дію.
Гормони щитовидної залози
Оскільки вони відповідальні за енергообмін, їхній дефіцит веде до того, що шкіра недоотримує поживні речовини, а мітохондрії (енергетичні станції кожної клітини) — необхідну енергію. Щитовидна залоза дуже страждає від несприятливої екології. Про проблеми зі щитовидкою та нестачу її гормонів можна судити за такими ознаками:
- сухість та лущення;
- блідість;
- млявість;
- оповилий овал обличчя.
Кортизол (гормон стресу)
Кортизол - "рідний брат" і при цьому повна протилежність ДГЕА. І той і інший, а також вітамін-гормон D, що приєднався до них, синтезуються з холестеролу (він же - всім відомий і не такий вже поганий холестерин). Саме оптимальне співвідношення ДГЕА і кортизолу - найнадійніший маркер стійкості до стресів.
Нам потрібно більше ДГЕА та менше кортизолу. Але останній утворюється без нашої волі в результаті стресових ситуацій. І, звичайно, вплив його на шкіру важко назвати благотворним. Воно проявляється у вигляді:
- посилення вироблення шкірного сала;
- зниження локального імунітету;
- погіршення кровообігу;
- випадання волосся;
- підвищення чутливості;
- гіперпігментації.
Акне та інші проблеми зі шкірою посилюються внаслідок стресу. Заспокійливий догляд - наша відповідь нервовій напрузі.
Мелатонін
Цей гормон називають біологічним годинником. Він відповідає за наше сприйняття часу. Як і гормон росту, мелатонін виробляється головним чином темряві. І виступає у ролі керівника ремонтного цеху — керує нічним виправленням отриманих за день ушкоджень на клітинному рівні.
- Посилює регенерацію тканин.
- Є частиною антиоксидантної системи організму.
- Як гормон сну забезпечує повноцінний нічний відпочинок, а значить, здоровий, сяючий колір обличчя.
Огляд косметичних засобів, які допоможуть шкірі при гормональному дисбалансі
Нагадаємо, у косметичних засобах заборонено застосування гормонів, тому не шукайте їх формул, їх там немає. Однак є косметика, яка допомагає шкірі пережити періоди гормонального дисбалансу з мінімальним дискомфортом. За це у формулах відповідають:
- рослинні та ефірні олії;
- екстракти рослин;
- екстракт водоростей ;
- цукру;
- пептиди;
- вітаміни.
Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие