Колаген – все що потрібно знати

Колаген – все що потрібно знати

Від антивікових кремів та губної помади до напоїв, цукерок та косметичних процедур – сьогодні колаген можна знайти практично скрізь. Розповідаємо, чому ця речовина така популярна і наскільки вона необхідна.

Що таке колаген

Колаген – ниткоподібний білок, який становить основу сполучної тканини. На колаген припадає приблизно третина всіх білків у нашому організмі.

Це один із ключових компонентів суглобів, кісток, сухожиль, волосся, шкіри, нігтів, зубів. Крім того, колаген утворює стінки вен, артерій та капілярів.

Його назва походить від грецького слова kolla, що перекладається як «клей». Це невипадково: основну функцію колагену багато фахівців порівнюють саме з клеєм. Молекули колагену утворюють довгі тонкі білкові волокна – фібрили. Вони служать для скріплення клітин, пов'язують наш організм у єдине ціле і дозволяють тканинам витримувати розтяг.

З віком запаси колагену виснажуються. Фібрили починають руйнуватися швидше, тоді як синтез колагену з природних причин уповільнюється. Це веде до прояву перших ознак старіння - шкіра стоншується і втрачає еластичність, утворюються зморшки, кістки стають більш крихкими, а суглоби менш рухливими.

Типи колагену

У природі існує щонайменше 16 різновидів колагену, кожен із яких містить різний набір амінокислот і виконує певну роль організмі. Фахівці виділяють чотири основні типи колагену.

Тип I. Найбільш вивчена і поширена форма - її частку припадає близько 90% всього колагену, що міститься в тілі людини. Це міцні та еластичні волокна, сплетені з пучків фібрил. Вони беруть участь у формуванні шкіри, кісток, сухожиль, зубів, кровоносних судин та сполучної тканини;

Тип ІІ. Такий колаген складається з більш пухких волокон. Він утворює хрящову тканину і робить суглоби гнучкими, міцними та здоровими;

Тип ІІІ. Другий за поширеністю в організмі тип колагену. Складається з ще більш тонких та розтяжних фібрил. Він підтримує структуру м'язів, внутрішніх органів та великих артерій, а також бере участь у складанні колагенових волокон І типу. Основна частина такого колагену зосереджена у стінках кишківника . Його дефіцит підвищує ризик розриву кровоносних судин;

Тип IV. Це основний компонент базальних мембран — глибокого шару шкіри, який поєднує дерму та епідерміс. Крім того, колаген IV типу бере участь у «будівництві» кришталика ока . Такий білок не здатний формувати колагенові волокна. На відміну від перших трьох типів, він відноситься до класу нефібрилярних колагенів і існує у вигляді тонкої тривимірної сітки.

Для чого потрібний колаген

У колагену багато корисних властивостей. Мабуть, найвідоміше їх — його здатність уповільнювати появу зморшок, робити шкіру гладкою і підвищувати її захисні властивості. Крім того, вважається, що цей білок зменшує тривогу, покращує настрій, допомагає контролювати вагу та нормалізує роботу кишечника. Однак досліджень, які б підтверджували всі ці властивості, поки що немає. Ось перелік науково доведених переваг колагену для організму.

1. Покращує здоров'я шкіри

Волокна колагену можна вважати «скелетом» нашої шкіри: від них залежить її еластичність, пружність та міцність. Завдяки цьому білку шкіра виглядає більш гладкою, підтягнутою та зволоженою. Колаген також сприяє природному самовідновленню тканин при ушкодженнях. Наприклад, якщо на тілі є подряпини, рани чи опіки — колаген прискорить їхнє загоєння.

І навпаки, при нестачі колагену шкіра стає більш тонкою та сухою. Вона втрачає пружність, нерівномірно «просідає» і в'яне. Саме тому важливо підтримувати високий рівень колагену в організмі.

Група німецьких вчених провела дослідження за участю 69 жінок віком від 35 до 55 років. Щодня протягом двох місяців 46 учасниць приймали гідролізат колагену – решта отримали плацебо. В результаті шкіра жінок, які пили колаген, стала більш еластичною та зволоженою. При цьому дослідники не зафіксували жодного побічного ефекту.

2. Полегшує біль у суглобах

Колаген захищає хрящову тканину від руйнування. Тому коли з віком його вироблення сповільнюється стан суглобів починає погіршуватися. У тому числі зростає ризик розвитку остеоартриту. Згідно з дослідженням вчених з Іллінойського університету в Чикаго, прийом харчових добавок з колагеном може зменшити прояви цього захворювання.

Крім того, колаген лікує запалення та допомагає при болю в суглобах. Американські дієтологи провели цікаве дослідження. Вони запросили 147 спортсменів та розділили їх на дві групи. Усім учасникам запропонували доповнити щоденний раціон спеціальними харчовими добавками. При цьому одні споживали 10 г колагену, тоді як інші отримали плацебо.

Через 24 тижні дослідники порівняли результати. Ті спортсмени, які приймали протеїн, відчули помітне зменшення болю у суглобах. Причому як під час руху, і у стані спокою.

Якщо ви хочете використовувати колаген як знеболювальний, лікарі радять почати з невеликої дози - не більше 8-12 г на добу.

3. Зміцнює кістки

Колаген підвищує міцність кісток, захищає їх від руйнування та знижує ризик розвитку остеопорозу. Це підтверджують вчені із Університету Флориди. Щодня протягом року учасниці їхнього дослідження приймали добавку кальцію з 5 г колагену або добавку кальцію без колагену. У крові жінок із першої групи рівень білків, які сприяють руйнуванню кісток, виявився суттєво нижчим, ніж у тих, хто отримував лише кальцій.

Таких висновків дійшли німецькі фахівці. Вони оцінили вплив добавок із колагеном на мінеральну щільність кісткової тканини. Учасниці дослідження отримували по 5 г колагену щоденно. Через рік їхні кістки стали міцнішими на 7% порівняно з контрольною групою.

4. Прискорює ріст м'язів

Колаген - один з найважливіших компонентів м'язів. З цього білка складається близько 10% усієї м'язової тканини. За словами вчених, він також сприяє виробленню м'язових білків та підвищує ефективність тренувань.

Група німецьких фахівців провела 12-тижневий експеримент. До участі було запрошено півсотні людей похилого віку зі зниженою м'язовою масою. При цьому половина добровольців щодня отримувала по 15 г колагену і тричі на тиждень виконувала силові вправи, а решта лише тренувалися. Результати показали: ті, хто приймав колаген, набрали більше м'язової маси і стали сильнішими.

5. Захищає серце

Деякі фахівці вважають, що колаген допомагає запобігти хворобам серця. Оскільки цей білок формує стінки артерій, що несуть кров від серця до органів, при його дефіциті вони стають крихкими і руйнуються . У свою чергу це сприяє розвитку атеросклерозу, серед основних можливих ускладнень якого — серцевий напад і інсульт.

Японські вчені з'ясували, що прийом добавок із колагеном благотворно впливає на судинну стінку. Протягом півроку вони спостерігали за станом 31 здорової людини. Щодня під час їди всі випробувані отримували додаткові 16 г білка.

Після закінчення дослідження медики зафіксували значне зниження жорсткості артеріальної стінки. Крім того, у крові всіх учасників дослідження збільшилася концентрація "хорошого" холестерину в середньому на 6%. Автори роботи переконані, що колаген може надавати допомогу у профілактиці та лікуванні атеросклерозу.

6. Підвищує міцність нігтів

Колаген зміцнює нігті та запобігає їх ламкості. Крім того, він здатний стимулювати їхнє зростання. Таких висновків дійшла група німецьких і бразильських учених. Щодня учасники дослідження отримували по 2,5 г природних біоактивних колагенових пептидів. За місяць фахівці перевірили, що змінилося.

Виявилося, що завдяки прийому колагену нігті піддослідних почали зростати на 12% швидше, а їхня ламкість знизилася в середньому на 42%. Крім того, близько 80% добровольців підтвердили, що їхні нігті стали більш рівними, гладкими та блискучими, ніж до прийому колагену.

Протипоказання колагену

Колагенові біодобавки вважаються безпечними для більшості людей і практично не мають протипоказань. Однак деякі з них виробляють із застосуванням поширених харчових алергенів — яєць, коров'ячого молока, риби, морепродуктів, горіхів, пшениці, сої. Тому перед прийомом таких препаратів слід завжди уважно вивчати їхній склад. Якщо у вас є індивідуальна непереносимість будь-якого з компонентів харчової добавки - від її прийому доведеться відмовитися і знайти безпечніший аналог.

Також колаген варто з обережністю приймати людям, які страждають на ниркову недостатність та захворювання печінки. Надлишок білка в раціоні значно збільшує навантаження на ці органи. Вагітним і жінкам, що годують, можна використовувати колагенові біодобавки тільки під строгим наглядом лікаря.

Крім того, в деяких випадках біодобавки з колагеном можуть залишати в роті неприємний присмак, викликати печію та почуття тяжкості.

Звідки отримати колаген

Натуральний колаген, який виробляється організмом, називається ендогенним. У молодості ми синтезуємо достатню кількість нових молекул, які встигають вчасно заповнювати зруйновані ділянки фібрил. Ці волокна дуже чутливі .

З віком вони починають швидше деформуватися і руйнуватися, тоді як виробництво колагену сповільнюється. Скорочення цього білка починається вже у 20 років, а після 25-30 років процеси його руйнування переважають процеси синтезу. Крім того, на виробленні колагену негативно позначається куріння, ультрафіолет, погана екологія, стрес, зловживання рафінованим цукром та вуглеводами.

Колаген, який потрапляє до організму за рахунок зовнішніх надходжень, називається екзогенним. Потреба в біодобавках залежить від стану організму та способу життя. Наприклад, препарати з колагеном радять приймати в період стресу та після тяжких захворювань.

Крім того, вони необхідні веганам, оскільки колаген міститься лише у продуктах тваринного походження. У цьому випадку можна зробити вибір на користь рослинного аналога, що отримується з пшениці. Але важливо розуміти, що такий колаген не видобувається у чистому вигляді – його завжди змішують із твариною. Крім того, він не може активізувати вироблення природного ендогенного протеїну.

В яких продуктах міститься колаген

Підтримувати потрібний рівень колагену в організмі можна за допомогою правильного харчування. Для цього до щоденного раціону слід включити їжу, багату «білком молодості».

Ось список популярних джерел колагену:

  • Кістковий бульйон,
  • Яєчні білки,
  • Желатин,
  • Курка,
  • Яловичина,
  • Риба,
  • Морепродукти

Також рекомендується збільшити споживання фруктів та овочів. У них немає колагену, але є амінокислоти та вітаміни, які необхідні для виробництва цього білка. Особливо корисні цитрусові, чорна смородина, суниця, морква, броколі, червоний перець, листя салату, горіхи та бобові.

Потрапляючи в організм, під дією травних ферментів колаген розщеплюється на окремі амінокислоти та пептиди. При цьому в біодобавках білок вже розщеплено або гідролізовано. Ось чому багато фахівців вважають, що він засвоюється більш ефективно, ніж колаген із продуктів. Крім того, прийом добавок із колагеном сприяє синтезу інших білків, які покращують стан шкіри. Наприклад, еластину та фібриліну.

Перевагу краще віддавати морському колагену, що отримується з дикої риби. Він швидше проникає в кровотік, тому що його структура найближча до натурального людського білка. Інший варіант - тваринний колаген. Він коштує дешевше, але гірше засвоюється.

Порошок колагену розводять у воді або соках, додають до смузі та супів. Як правило, вона має неприємний запах. Якщо хочете уникнути його — купуйте колаген у рідкому вигляді чи таблетках. А щоб отримувати більше колагену природним шляхом, дотримуйтесь збалансованої дієти з високим вмістом білка, міді, вітамінів C та E.

Як працює косметика з колагеном

Колаген можна приймати не тільки з їжею та біодобавками. Багато хто отримує його за допомогою ін'єкцій, косметичних процедур та спеціальних засобів, які наносяться на постраждалі ділянки шкіри. На жаль, креми, емульсії та помади з колагеном не приносять великої користі.

Молекули білка не здатні проникати у внутрішні шари шкіри через свою величину: вони надто великі. Тому така косметика дає лише місцеве зволоження. Вона створює на поверхні шкіри захисну повітропроникну «плівку», яка перешкоджає випаровуванню вологи. Ефект від косметики буде кращим, якщо в її складі, крім колагену, є гіалуронова кислота.

Найбільш просунутий спосіб - колагенові ін'єкції. Вони доставляють білок у дерму. Його молекули активізують вироблення натурального колагену, відновлюють зруйновані волокна, вирівнюють рельєф, скорочують глибину зморшок і додатково зволожують шкіру.

Якщо ви плануєте колоти колаген, обов'язково проконсультуйтеся з дерматологом. Досвідчений фахівець оцінить стан вашого організму та дасть рекомендації, які зменшать ризик побічних ефектів. Існують і більш щадні косметичні процедури, що стимулюють синтез колагену у шкірі. Наприклад, мікропробиття або колагено-світлова терапія.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие

Читайте також

СЯЮЧЕ ОБЛИЧЧЯ БЕЗ БЛИСКУ: ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ ЗА ЖИРНОЮ ШКІРОЮ

СЯЮЧЕ ОБЛИЧЧЯ БЕЗ БЛИСКУ: ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ ЗА ЖИРНОЮ ШКІРОЮ

Сироватки Для Обличчя — Коли Догляд Дійсно Працює

Сироватки Для Обличчя — Коли Догляд Дійсно Працює

Кращий крем для засмаги - безпечної та рівної

Кращий крем для засмаги - безпечної та рівної

Себум

Себум

Омолоджуючий крем для обличчя

Омолоджуючий крем для обличчя

Денний крем для обличчя: правила вибору

Денний крем для обличчя: правила вибору

Що таке фотостаріння

Що таке фотостаріння

Альгінатна маска

Альгінатна маска

Що таке рН шкіри і чому він такий важливий

Що таке рН шкіри і чому він такий важливий

Кушон для обличчя: що це таке

Кушон для обличчя: що це таке

Що таке емоленти та їх користь для шкіри

Що таке емоленти та їх користь для шкіри

Все, що ви хотіли знати про зморшки

Все, що ви хотіли знати про зморшки

Мішки під очима: чому вони з'являються

Мішки під очима: чому вони з'являються

Чому набрякає обличчя вранці: причини у жінок

Чому набрякає обличчя вранці: причини у жінок

Наслідки недосипання для шкіри

Наслідки недосипання для шкіри

Як гормони впливають на шкіру: у юності та зрілості

Як гормони впливають на шкіру: у юності та зрілості

Фейсфітнес

Фейсфітнес

Як правильно розчісувати волосся

Як правильно розчісувати волосся

Як правильно зберігати косметику

Як правильно зберігати косметику

Найкращі вітаміни для шкіри обличчя та тіла

Найкращі вітаміни для шкіри обличчя та тіла

Як позбутися зморшок на лобі

Як позбутися зморшок на лобі

Приборкання норовливих: чому плутається волосся

Приборкання норовливих: чому плутається волосся

Причини сухості шкіри

Причини сухості шкіри

Еластичність шкіри: що це таке та як її підтримувати

Еластичність шкіри: що це таке та як її підтримувати

Кераміди

Кераміди

Гусині лапки навколо очей

Гусині лапки навколо очей

Чому не можна спати з мокрим волоссям

Чому не можна спати з мокрим волоссям

Пептиди

Пептиди

Ресвератрол

Ресвератрол

Кільця Венери на шиї

Кільця Венери на шиї

Лупа у жінок

Лупа у жінок

Волосся ламається, що робити?

Волосся ламається, що робити?

Термальна вода: 10 порад щодо застосування

Термальна вода: 10 порад щодо застосування

Комедогенність олій

Комедогенність олій

Захист шкіри обличчя

Захист шкіри обличчя

Ексфоліація шкіри обличчя

Ексфоліація шкіри обличчя

Чи можна звузити пори разів і назавжди

Чи можна звузити пори разів і назавжди

Антивіковий крем для чоловіків

Антивіковий крем для чоловіків

Засоби для росту волосся

Засоби для росту волосся

Ампули для волосся

Ампули для волосся

Хіромасаж обличчя та тіла – опис процедури та техніка виконання

Хіромасаж обличчя та тіла – опис процедури та техніка виконання

В'ялість шкіри обличчя: причини

В'ялість шкіри обличчя: причини

Як користуватися скрабом для обличчя: поради та лайфхаки

Як користуватися скрабом для обличчя: поради та лайфхаки

Вибираємо шампунь для кучерявого волосся

Вибираємо шампунь для кучерявого волосся

Догляд за проблемною шкірою

Догляд за проблемною шкірою

Лімфодренажний масаж обличчя

Лімфодренажний масаж обличчя

Чому тріскаються губи

Чому тріскаються губи

Поради щодо догляду за шкірою для тих, хто курить

Поради щодо догляду за шкірою для тих, хто курить

Міліуми на обличчі: що це, причини появи, способи видалення

Міліуми на обличчі: що це, причини появи, способи видалення