Автор:Катерина Паламарчук
Майже кожна людина хоч раз стикалася з постакне — застійні плями, пігментація та/або рубці. Чому вони з'являються, чи пройдуть вони колись самі і які компоненти шукати у складі засобів, щоб вирівняти тон та текстуру шкіри, читайте у цьому гіді постакне.
Що таке постакне?
Постакне це по суті те, що залишається на шкірі після затяжних глибоких запалень і видавлювання висипів. Постакне являють собою рубці та/або плями. Плями, у свою чергу, діляться на посттравматичну пігментацію та еритему.
Постакне-рубці
Вони бувають різної глибини, форми і розміру і з'являються через глибокі ушкодження дерми (у той час як, наприклад, постакне-пігментація виникає через поверхневі ушкодження — в епідермісі). Саме тому позбутися їх набагато складніше, ніж плям. І домашнім доглядом, на жаль, дуже рідко виходить обмежитися.
Згладити шкіру з рубцями можна за допомогою комплексного догляду – процедури та догляд, який підбирає лікар-дерматолог. Найчастіше косметологи пропонують зробити лазерне шліфування, мезотерапію або хімічні пілінги.
Постакне-плями
Постакне-пігментація з'являється через те, що пігмент меланін виробляється в надлишку (захисна реакція) і застоюється в місцях запалень.
А еритема («застійні плями») виникає через приплив крові в судини та капіляри. Візуально вона відрізняється тим, що плями мають червоний, синій або фіолетовий відтінки. Як зрозуміти, що перед вами саме еритема? Спробуйте легенько натиснути на це місце, і якщо пляма стає менш яскравою, швидше за все це еритема. Пігментація ж нікуди не зникає, якщо її натиснути.
А плями постакне можуть самі пройти?
Постакне-пігментація та застійні плями справді проходять самі, але як довго це вже інше питання.
Якщо говорити про постакне-пігментацію, то її «термін життя» залежить від кількості пігменту і від того, наскільки глибоко він розташований, тому що пігмент йде в процесі оновлення разом із клітинами шкіри.
Ерітема, своєю чергою, проходить швидше. Але чим довше і сильніше було запалення, тим повільніше сходитимуть застійні плями.
Тому ніхто не може сказати, скільки конкретно часу це займе: це може бути як 3 тижні, так і кілька років (у випадку з пігментацією).
Як позбутися постакне на обличчі в домашніх умовах?
Якщо у вас активна стадія висипу вугрів, то лікувати застійні і пігментні плями буде складно. В цьому випадку краще кинути всі сили спочатку на боротьбу з акне, а вже після вирішувати питання з пігментацією, еритемою або рубцями.
Якщо активних висипів немає, то методи боротьби залежатимуть від виду постакне.
Ерітема
При застійних плямах дуже важливо нічого не вичавлювати. Очевидно? Так, абсолютно. Але це правда дуже важливо, бо інакше запалення проходитиме ще довше. Разом з цим варто забути і про скраби, і про щітки для вмивання, і про засоби зі спиртом у складі - все це сушитиме і дратуватиме шкіру зайвий раз, а значить ви заважатимете відновленню, і почервоніння буде проходити довше.
Догляд за такою шкірою має бути простим, але дієвим:
1. Очищувальний засіб із саліциловою кислотою
Багато дерматологів рекомендують ввести в рутину саліцилову кислоту, оскільки вона допомагає боротися з висипаннями і вилущує шкіру. Якщо плюс до всього у вас чутлива шкіра, спробуйте саме засіб для вмивання з цим компонентом. Через те, що контакт із саліциловою кислотою буде недовгий, шкіра не дратуватиметься, при цьому ефект відлущування ви, як і раніше, помітите.
2. Захист від сонця
Не варто забувати про зволоження та захист шкіри від УФ-променів – це важливі етапи догляду незалежно від типу та стану шкіри. А у випадку з постакне ультрафіолет ще й уповільнюватиме процес відновлення. Тому наносите (і оновлюйте!) сонцезахисний крем щодня незалежно від того, де ви знаходитесь – на вулиці чи вдома.
3. Зволоження + ніацинамід
Що стосується зволоження, то воно також необхідне всім. І жирної, і проблемної шкіри зокрема, особливо, якщо ви використовуєте активні компоненти у догляді. Відмінний варіант на кожен день для лікування еритеми — зволожуючий крем із ніацинамідом у складі (достатньо концентрації не більше 5%). Цей компонент виконує кілька корисних функцій: контролює вироблення себуму, зменшує кількість висипань і позбавляє почервоніння.
4. Ретиноїди
Якщо ж ви використовуєте ретиноїди у догляді на постійній основі, то не прибирайте їх у далеку скриньку - вони не тільки запобігають появі висипу вугрів, але і допоможуть вирішити проблему швидше, позбавивши вас від почервоніння. Як вони це роблять? Вони прискорюють вироблення колагену у глибоких шарах шкіри, через що капіляри швидше розсмоктуються. Рекомендуємо звернути увагу на ці типи ретиноїдів у боротьбі з еритемою: Tretinoin, Adapalene, Retin-A, Tazarotene.
Також у складі продуктів шукайте ці компоненти:
- екстракт лакриці (заспокоює шкіру та вирівнює тон),
- цинк (зменшує запалення та почервоніння, контролює вироблення себуму),
- центелла азіатська (прискорює процес загоєння та заспокоює шкіру),
- азелаїнова кислота (відлущує, зменшує почервоніння і бореться із запаленнями).
Посттравматична пігментація
У боротьбі з пігментацією рекомендується догляд, який одночасно:
1) впливає на вироблення меланіну;
2) прискорює оновлення епідермісу, щоб «підняти» пігмент вище та відлущити його.
Для цього шукайте у формулах такі компоненти, як:
L-аскорбінова кислота, тобто вітамін С: він посилює сяйво шкіри, вирівнює тон, відповідно, освітлює пігментацію, і розгладжує рельєф шкіри за рахунок стимулювання вироблення колагену.
Ретинол і ретиноїди: вітамін А - один з найголовніших компонентів, що продовжують молодість шкіри, також добре працює з акне та постакне. І все за рахунок прискореного поновлення клітин шкіри, якому він сприяє. З ретиноїдами важливо пам'ятати, що починати знайомство потрібно з невеликої концентрації і вводити його в рутину поступово, щоб не «зловити» всі побічні ефекти відразу (а вони є: сухість, подразнення, лущення).
Азелаїнова кислота: так, вона також корисна і при пігментації, оскільки здатна ще й освітлити пігмент. І все завдяки тому, що вона зменшує запалення та прискорює оновлення клітин. До речі, люди з чутливою шкірою на неї зазвичай добре реагують, що є рідкістю в «активному» догляді.
Рубці постакне
Як написано на початку статті, з рубцями історія зовсім інша: у поодиноких випадках (коли текстура шкіри змінилася несильно) їхній вигляд можна згладити самостійно за допомогою домашніх кислотних пілінгів та ретиноїдів. Якщо ж у вас утворилися глибші шрами, то краще звернутися до косметолога, щоб він підібрав комплексне лікування саме для вас.
Які помилки найчастіше роблять у спробах прибрати постакне?
Мабуть, основна помилка полягає в тому, що люди хочуть зробити якнайкраще і використовують величезну кількість активних компонентів відразу, нехтуючи рекомендаціями лікарів та виробників. Звідси виникає нова проблема, крім постакне, — порушений бар'єр шкіри, який відновлюється далеко не за одну ніч. Щоб цього не сталося, потрібно чітко розуміти, для чого ви використовуєте той чи інший засіб і що з чим можна комбінувати, а краще ніколи не наносити разом. В ідеальному світі, звичайно ж, необхідно проконсультуватися з лікарем, щоб він склав вам розклад догляду, який ви суворо дотримуватиметеся.
Інша проблема — багатьом важко сидіти склавши руки, коли на обличчі є щось, що можна видавити або скирнути. Але будь-який дерматолог вам скаже, що це не принесе вам нічого хорошого, окрім швидкоплинного полегшення. Навпаки, шкірі доведеться розпочати спочатку процес відновлення, а значить плями проходитимуть ще довше.
Що робити, щоб постакне знову не з'явилися?
На початку статті ми з'ясували причини появи постакне:
- 1) ви видавлюєте прищі самостійно,
- 2) у вас акне.
Відповідно, якщо у вас цей разовий висип і ви просто вирішили його видавити, то відповідь проста - не чіпайте свою шкіру, все пройде саме набагато швидше. Якщо ж у вас акне, потрібно розпочати лікування з лікарем і не затягувати цей процес.
Також появі постакне можна запобігти за допомогою відходу з активними компонентами (на що звертати увагу у складах, написано вище) та регулярного нанесення сонцезахисних засобів. Антиоксиданти та санскрін ще нікому не шкодили!
Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие