Автор:Катерина Паламарчук
За даними медичної статистики, майже половина дорослого населення планети страждає від такого захворювання волосяної частини голови, як лупа. Це захворювання не є небезпечним, але завдає багато турбот і соціального дискомфорту.
При недостатньому чи невчасному лікуванні проблема може призвести до негативних наслідків, аж до втрати волосся. Від чого з'являється лупа на голові? Ми розглянемо основні причини виникнення білих пластівців на волоссі та найбільш ефективні методи боротьби з ними.
ЩО ТАКЕ ЛУПА?
Лупа, або себорейний дерматит - це поширене захворювання шкіри голови, що зустрічається у 40-60% дорослих людей у всьому світі. Провокують виникнення себореї дріжджові грибки роду Malassezia: за створених сприятливих умов починається активне розмноження грибка, з'являється подразнення шкіри голови та порушуються її обмінні процеси.
Важливо(!): Грибок Malassezia є присутнім на шкірі голови у всіх людей, і лише близько 50% чутливі до його ферментів.
Надмірне лущення (десквамація) шкіри голови є наслідком прискореного поділу ороговілих клітин шкіри (зрілих корнеоцитів). У нормі життєвий цикл клітин становить приблизно 28 днів, а за розвитку лупи скорочується до 7-20 днів. Не встигаючи природним шляхом оновитися, клітини змішуються зі шкірним салом, налипають одна на одну і створюють ті самі шматки – пластівці лупи.
Виділяють два типи лупи: сухий та жирний.
- Жирна себорея протікає у вигляді щільних великих лусочок жовтуватого кольору, що налипають один на одного шарами і накопичуються на поверхні шкіри голови. Причиною виникнення жирної лупи є надмірне вироблення себуму, що створює ідеальне середовище для розмноження грибка Malassezia. Лікування має бути спрямоване насамперед на скорочення вироблення шкірного сала та глибоке очищення шкіри голови.
- Суха себорея має вигляд дрібних лусочок білого або сірого кольору, що вільно розподіляються по всій поверхні голови і волосся. При сухій формі захворювання шкіра потребує зволожуючих та поживних компонентів, вітамінів та антиоксидантів.
Обидва різновиди себореї можуть викликати свербіж шкіри, але не у всіх випадках. При будь-якій формі захворювання шкіра потребує відлущування відмерлих частинок та зниження активності грибка Malassezia.
ОЗНАКИ ВИНИКНЕННЯ ЛУПИ НА ГОЛОВІ
Часто лупу на голові плутають з таким поширеним шкірним захворюванням, як псоріаз чи дерматит, активна форма яких також супроводжується інтенсивним лущенням, почервонінням та подразненням шкіри.
Основні симптоми лупи:
- Численні лусочки ороговілих клітин, розосереджені по всій поверхні шкіри голови та волосся, наволочці, одязі.
- З'являється подразнення шкіри голови, свербіж, відчуття стягнутості, мікротріщини.
- Епідерміс шкіри голови стає надмірно жирним або навпаки – надто сухим.
- Волосся тьмяніє, слабшає, стоншується, електризується, втрачає об'єм і здоровий вигляд.
ВІД ЧОГО З'ЯВЛЯЄТЬСЯ ЛУПА НА ГОЛОВІ: ОСНОВНІ ПРИЧИНИ
Лікарі-трихологи виділяють 11 причин появи лупи:
- дисбаланс мікрофлори (збільшення патогенних бактерій);
- порушення кислотно-лужного балансу (pH) шкіри та гідроліпідної мантії шкіри;
- гормональний дисбаланс;
- активна фаза розмноження грибка Malassezia Restricta та Malassezia Globoza;
- генетична схильність;
- порушення метаболізму клітин шкіри;
- зниження імунітету шкіри;
- вплив негативних чинників довкілля;
- нервові перенапруги, стреси, недосипання;
- неправильний догляд;
- неповноцінне харчування.
Зазначимо, що волосся і шкіра голови у чоловіків більш схильні до підвищеної жирності та утворення лупи: чоловічий епідерміс більш щільний, має відмінний від жіночого pH, частіше схильний до проблеми випадання волосся.
ЯК ПОЗБУТИСЯ ЛУПИ НА ШКІРІ ГОЛОВИ?
Комплексний підхід до лікування вогнищевої лупи допоможе ефективно позбутися лупи та неприємних симптомів, запобігаючи новому спалаху захворювання.
Якщо на голові з'явилося багато лусочок і білих пластівців, шкіра роздратована і свербить, рекомендується:
- Збагатити раціон харчування вітамінами А, С, групи В та збалансувати звичне меню – підтримайте стан шкіри та волосся зсередини.
- Записатися на консультацію до лікаря трихолога чи дерматолога.
- Забезпечити волоссю та шкірі голови достатній домашній догляд. Придбайте спеціалізовані засоби для очищення шкіри голови від надлишків себуму та ороговілого шару епідермісу: шампуні, кондиціонери, пілінги, лосьйони на кшталт лупи та волосся.
- Звернутись до косметолога для проведення салонних процедур проти лупи.
КОСМЕТИКА ВІД ЛУПИ НА ГОЛОВІ
Визначившись із основними причинами, від чого з'являється лупа, можна приступати до вибору шампуню. Найчастіше прибрати лупу можна самостійно в домашніх умовах за допомогою відповідного догляду.
Звертайте увагу до складу засобу: формули продуктів проти лупи містять компоненти, відомі своїми фунгістатичними властивостями.
До нього повинні входити такі інгредієнти:
- речовини, що мають протигрибкову, антибактеріальну активність (дисульфід селену, цинку пірітіон, піроктон оламін);
- кератолітики (відлущують інгредієнти), що допомагають усунути ороговілі клітини з поверхні шкіри (саліцилова, ліпогідрокси-, молочна кислоти та механічні абразиви);
- регулятори вироблення шкірного сала (саліцилова кислота, чорна глина, деревне вугілля);
- заспокійливі інгредієнти для пом'якшення сверблячки та зняття запалення (гліцерин, термальна вода);
- поживні речовини та антиоксиданти для відновлення клітин шкіри та нормалізації їх роботи (вітамін Е), що забезпечують захист від вільних радикалів та зміцнюють бар'єрні функції шкіри.
Додатково в основу формул засобів для догляду проти лупи можуть бути включені охолоджувальні та освіжаючі та інгредієнти (ментол, олія чайного дерева).
САЛОННІ ПРОЦЕДУРИ
Однією з найбільш ефективних косметологічних процедур, за допомогою яких можна позбутися лупи на голові, є м'який пілінг шкіри. Саме глибока делікатна чистка допомагає видалити ороговілий шар клітин і покращити обмінні процеси клітин.
Крім пілінгу фахівці виділяють такі ефективні салонні послуги:
- ультразвукове чищення шкіри голови;
- лікувальні маски глибокої дії, спрямовані на регенерацію тканин, пом'якшення, зволоження та харчування;
- кріомасаж – процедура масажу із застосуванням рідкого азоту;
- Мезотерапія – мікроін'єкції комплексу різних компонентів, необхідних для покращення стану шкіри голови та волосся.
ПРАВИЛЬНИЙ ПРОФІЛАКТИЧНИЙ ДОГЛЯД ЗА ШКІРОЮ ГОЛОВИ ТА ВОЛОССЯМ
- Перше і головне правило – засоби для догляду за волоссям та шкірою голови вибирайте відповідно до їх типу та потреб.
- Мийте голову у міру забруднення. Використовуйте засоби для чищення з м'якими гіпоалергенними формулами на основі натуральних заспокійливих і відновлюючих компонентів.
- Якщо у вас гіперчутлива шкіра голови, вибирайте безсульфатні формули з маркуванням SLS free на упаковці. Такі продукти діють м'якше та делікатніше.
- Маски та кондиціонери наносите на волосся, відступаючи 2-5 см від коріння (якщо іншого не передбачено виробником) – залишки догляду можуть спровокувати зневоднення та алергічну реакцію шкіри голови.
Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие