Ретинол та ретиноїди у косметиці: все, що потрібно знати про них

Ретинол та ретиноїди у косметиці: все, що потрібно знати про них

Ретинол, а точніше ретиноїди, - популярний клас компонентів догляду за шкірою, навколо якого витає безліч питань та міфів. Чим ретинол відрізняється від ретиноїдів? Чи всім у догляді потрібні похідні вітаміну А? Чи можна цей активний інгредієнт використовувати людям із чутливою шкірою? Відповідаємо на кожен із них (і на часті питання) у нашому гіді.

Ретинол та ретиноїди: у чому різниця?

Ретинол - це загальна, народна назва всіх видів ретиноїдів. Якщо підходити до питання серйозно, то різниця велика: ретиноїди - це назва класу похідних вітаміну А, а ретинол - це лише одна з форм ретиноєвої кислоти (так їх багато - про них докладніше нижче).

У чому користь ретинолу для шкіри?

З віком (в середньому, у 25-30 років залежно від багатьох факторів) оновлення клітин шкіри людини сповільнюється, через що знижується її тонус, з'являються зморшки, колір обличчя стає тьмянішим, а текстура шкіри менш гладкою. Тут на допомогу і приходять ретиноїди, які працюють на клітинному рівні (на відміну від інших активних компонентів). Незважаючи на те, що ретиноїди називають переважно антиейдж-компонентом, у них дуже широкий спектр дії. Вони:

Розгладжують зморшки

А також допомагають запобігти появі нових зморшок. І все завдяки прискоренню оновлення клітин та вироблення колагену та еластину, а також потовщенню епідермісу.

Покращують колір обличчя

За рахунок оновлення на клітинному рівні шкіра стає яскравою, гладкою та буквально новою.

Борються з акне

Ретиноїди регулюють вироблення шкірного себуму, підтримують чистоту пір і візуально зменшують їх, допомагають позбутися чорних точок, прищів та кіст.

Освітлюють пігментацію

При застосуванні ретиноїдів з часом тон шкіри стане рівним, а пігментні плями, постакне-пігментація та неглибокі шрами від акне також посвітлішають та зникнуть. Працює це за рахунок того ж прискореного оновлення клітин: пігмент піднімається на верхні шари шкіри і з часом вилущується.

Насправді ретинол нормалізує роботу клітин шкіри.

Які види ретиноїдів існують і навіщо в них розумітися?

Строго ретиноїди можна розділити на дві категорії:

  • 1) безрецептурні, що продаються в косметичних магазинах та аптеках;
  • 2) рецептурні препарати.

Види ретиноїдів від найслабших до найсильніших (а отже, і більш дратівливих):

  • Retinyl Palmitate (безрецептурний);
  • Retinol (безрецептурний);
  • Retinaldehyde (безрецептурний);
  • Retinoic Acid (Tretinoin) (рецептурний).

Усі форми, крім самої ретинової кислоти, неактивні. Це означає, що їм потрібно перетворитись на шкірі до активної форми. Наприклад, Retinyl Palmitate потрібно спочатку перетворитися на Retinol, потім у Retinaldehyde і лише потім вже в Retinoic Acid. За час "шляху" компонент втрачає свою силу, і тому його ефект менш помітний.

Кожна форма виконує певні функції та гарна по-своєму. Щоб не нашкодити шкірі та помітити позитивний вплив від використання активного компонента у догляді, важливо зрозуміти яка форма потрібна саме вам.

Безрецептурні форми

Retinyl Palmitate належить до групи Retinol Esters (ефіри ретинолу), які вважаються менш ефективними, ніж решта видів у «ланцюжку». Якщо у вас чутлива шкіра і ви тільки хочете додати ретиноїди до вашого догляду, то, мабуть, це ідеальний варіант.

До цієї групи ще належать Retynil Acetate (найменш ефективний) і Retinyl Propionate (найефективніший серед цієї «трійці»). Остання форма не має омолоджувального ефекту, тому що майже не проникає в шкіру, але для першого «знайомства» — саме те.

Retinol - мабуть, найвідоміша форма ретиноїдів. Це щось середнє між Retinyl Palmitate і Retinaldehyde: ретинол ефективніший, ніж перша форма, але менш дратівливий, ніж друга. Саме тому часто рекомендують почати знайомство всім типам шкіри (за винятком чутливої). Згодом при регулярному використанні з ретинолом можна досягти таких же результатів, як з ретиноєвою кислотою (найпотужніша форма). Він буває різної концентрації: низької, середньої та високої – від 0.15% до 1%.

Retinaldehyde/Retinal працює в 11 разів швидше, ніж класичний Retinol, а значить, результат можна буде помітити раніше. Retinaldehyde прискорює вироблення колагену та оновлення клітин, пригнічує вироблення пігменту, потовщує епідерміс та бореться з бактеріями P. acnes, які викликають акне. Цікаво, що незважаючи на таку ефективність, він повільно вивільняється у клітинах і добре переноситься шкірою. Випускається у концентраціях від 0,05% до 1%.

Нове покоління ретиноїдів

Ретиноїди мають побічні ефекти, тому хіміки почали створювати нові форми, щоб взяти все найкраще від них і при цьому знизити подразнення шкіри. В даний момент по них можна знайти не так багато досліджень, але вони показують непогані результати в порівнянні з нерецептурними формами.

Hydroxypinacolone Retinoate/Granactive Retinoid - це ефір ретиноєвої кислоти, який відрізняється тим, що ефект йде безпосередньо, тобто йому не потрібно перетворюватися на ретиноєву кислоту - він сам по собі впливає на рецептори, чутливі до ретиноїдів. Доведено, що він допомагає у боротьбі з акне без помітних побічних ефектів. Чекатимемо нових досліджень щодо нього, поки вони добрі.

Retinyl Retinoate – це комбінація Retinol та Retinoic Acid в одній молекулі. При попаданні на шкіру він «розбивається» на дві молекули: ретинова кислота відразу безпосередньо впливає на рецептори, чутливі до компонента, а ретинол вивільняється і перетворюється на ретинове кислоту поступово, через що він впливає на шкіру м'якше. Retinyl Retinoate здатний збільшити вироблення колагену в 8 разів у порівнянні зі звичайним Retinol. Саме тому насамперед відзначають його омолоджуючий ефект, а ще його рекомендують людям із чутливою шкірою. Крім цього, цю форму можна використовувати вдень, оскільки вона стабільніша до світла.

Інкапсульований ретинол працює м'якше, ніж звичайно, при цьому не втрачаючи своєї ефективності. А все тому, що молекулу ретинолу «упакували» у жирові кульки лізосоми, які, проникаючи у глибокі шари шкіри, поступово вивільняють актив – звідси й м'який ефект.

Рецептурні форми ретиноїдів

Хочеться відразу відзначити, що самостійно підбирати форму рецептурних ретиноїдів не варто, це повинен робити лікар-косметолог. Але для загального розуміння коротко розповімо про кожну форму:

Tretinoin/Retin-A/Retinoic acid - та сама активна форма, в яку перетворюються всі інші ретиноїди в нашому «ланцюжку». Вважається однією з найефективніших і, на жаль, сильно подразнює шкіру. Tretinoin працює і як омолоджуючий компонент (прискорює вироблення колагену в глибоких шарах шкіри, освітлює пігментні плями, розгладжує зморшки), і як антиакне (прискорює оновлення клітин). Використовується в концентрації 0.025-0.1% (найсильніша для лікування акне).

Adapalene (Differin) вирішує проблему з акне і постакне-пігментацією, а ось ефект, що омолоджує, з ним менш помітний. Косметолог-дерматолог і YouTube-блогер Сем Бантінг, наприклад, часто виписує конкретно Adapalene тим, у кого тільки з'явилося акне і хто дуже юний, у кого тонка чутлива шкіра (ризик подразнень нижче, ніж у інших рецептурних форм) або хто тільки починає знайомство з ретиноїдами. Також він корисний тим, хто помічає перші ознаки старіння шкіри, але, як і раніше, бореться з висипаннями. До речі, нещодавно його стали продавати в Америці без рецепта в концентрації 0.1% у форматі гелю.

Isotretinoin (Accutane) прописують зазвичай тим, у кого важкі стадії акне та жирний тип шкіри.

Tazarotene (Tazorac) - найсильніший ретиноїд, який дуже сильно дратує шкіру, тому його виписують людям із щільною жирною шкірою, у кого акне (невелика концентрація) або псоріаз (висока концентрація). З ним можна помітити як омолоджуючий ефект, так і антиакне.

А бакучиол теж належить до ретиноїдів?

Часто можна зустріти твердження, що бакучиол – природна альтернатива ретиноїдам, але це не так. Він дійсно, як і вітамін А, зменшує видимість зморшок, робить шкіру пружнішою і може допомогти з висипаннями, але він не такий ефективний — це важливо розуміти.

Крім цього, бакучиол заспокоює реактивну шкіру і стабілізує ретиноїди, саме тому його часто додають до формул омолоджувальних продуктів з ретинолом. Що ж до концентрації, то видимих результатів досить 0.5-2%.

Які є мінуси у ретиноїдів?

Багато людей при використанні ретиноїдів відзначають підвищення чутливості шкіри, почервоніння, лущення, сухість та стягнутість, тобто процес ретинізації (період адаптації до ретинолу).

Також тим, у кого акне, може здатися, що висипів побільшало, але зазвичай це нормальний процес: за рахунок швидкого оновлення шкіри комедони, які сиділи всередині і чекали свого часу, вийшли назовні швидше. Побічні ефекти повинні пройти через пару місяців, але якщо цього не минулося, то потрібно або змінити форму, або знизити концентрацію ретиноїду.

Якщо після ретиноїдів у вас сильно лущиться шкіра і хочете скористатися скрабом або пілінгом, то не варто цього робити. Тож ви тільки погіршите ситуацію — шкіра буде ще більш роздратованою. Просто дайте своїй шкірі час прийти до тями.

Однак не у всіх шкіра лущиться і сохне від похідних вітаміну А. І не варто думати, що відсутність лущення означає, що ретинол не працює на вас. Можливо, ви часто робите пілінги у косметолога або використовуєте тоніки з високою концентрацією кислот, тобто ваша шкіра і так добре відлущується.

Як почати використовувати ретиноїди у догляді?

Щоб мінімізувати кількість та тривалість побічних ефектів, ретиноїди варто вводити дуже акуратно. Найкраще в період звикання до компонента не підключати більше жодних активних компонентів і не тестувати нові продукти, дістати м'які засоби для вмивання та зволожуючі креми з церамідами.

1. Підберіть правильний ретиноїд (краще косметолога).

Починайте з менш дратівливої ​​форми (для свого типу та стану шкіри) похідної вітаміну А та з невеликої концентрації. Запам'ятайте: що вище концентрація, то сильніший актив, то більше роздратування він викликає. Зазвичай одного тюбика кошти вистачає на 2-4 місяці, за цей час шкіра звикає до ретиноїду і за бажання можна трохи збільшити концентрацію.

Якщо на упаковці продукту не вказано відсоток введення, швидше за все, це означає, що концентрація ретиноїду менше 0,25%.

2. Використовуйте горошину засобу не більше.

Багато людей звикли щедро набирати крем для обличчя і наносити його товстим шаром, але у випадку з ретинолом працює правило чим тонше, тим краще. Тому лікарі рекомендують видавити горошину продукту на палець, поставити крапки по всій особі і після рівномірно розподілити його тонким шаром.

3. Наносите ретиноїд раз на дві-три ночі, не частіше.

Ретиноїди прискорюють оновлення клітин, чим спочатку добре дратують шкіру. Тому потрібно дати їй час прийти до тями і звикнути до компонента, адже для шкіри це по суті новий «режим роботи». Якщо шкіра дуже чутлива, можна збільшити цей інтервал. Через якийсь час ви можете наносити ретиноїди найчастіше, доходячи до щоденного використання.

4. Захищайте чутливі ділянки шкіри.

Це може бути зона під очима, екзема на підборідді та будь-яка інша чутлива область на обличчі. Захистити її можна за допомогою кремів та мазей перед нанесенням ретинолу. Наприклад, Vaseline, Aquaphor, Cerave Ointment.

5. Використовуйте методику Retinoid Sandwich.

Популярна рекомендація лікарів, особливо для власників чутливої ​​шкіри: першим шаром нанесіть зволожуючий крем, поверх засіб з ретиноїдами та ще один шар зволожуючого крему. Але обов'язково дайте час кожному шару вбратися. Цей трюк допоможе зменшити подразнення шкіри.

А коли буде помітний ефект від засобу із ретинолом?

У середньому ефект проявляється через кілька місяців регулярного використання. Якщо ви чекаєте, коли зникнуть висипи та чорні крапки, то перші зміни будуть вже за місяць-два. Якщо вам потрібен омолоджуючий ефект, це займе приблизно 3-6 місяців. Щодо пігментації, то на освітлення піде мінімум 3 місяці.

Що обов'язково потрібно додати до щоденного догляду при застосуванні ретиноїдів?

Звичайно, сонцезахисний крем (але в ідеалі він повинен бути в рутині постійно і без ретинолу). Справа в тому, що ретиноїди підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету, тому якщо не захищатися від УФ-променів, на обличчі з'являться пігментні плями.

Чи можна користуватися ретинолом влітку?

Можна, але потрібно захищати шкіру від сонця ще активніше, тому що вона стає фоточутливою (не забуваючи про оновлення SPF-засобу протягом дня, звичайно ж).

А краще використати вночі чи вдень?

Якщо ви використовуєте рецептурний ретинол, краще вночі. Якщо без рецепта, деякі формули можна наносити і вдень.

На яку шкіру наносити: вологу чи суху?

Наносите горошину ретиноїду на суху шкіру, щоб не викликати більшого подразнення.

Чи залежить сила ефекту ретиноїдів від текстури засобу?

Так. Гелі та спреї з ретинолом, як правило, більш концентровані, а значить більш дратівливі та сушать. У той час, як лосьйони, сироватки, олії та креми менш концентровані та більш зволожуючі. Тому за типами шкіри їх можна розподілити таким чином:

  • гелі та спреї з ретинолом - для жирної шкіри;
  • лосьйони та сироватки з ретинолом - для комбінованої;
  • олії та креми з ретинолом - для сухої.

Незважаючи на це «негласне правило», варто завжди впізнавати відсоток і форму ретиноїдів на упаковці, щоб не робити шкіру реактивною.

Чи має значення упаковка засобу?

Саме у випадку з ретиноїдами – так, упаковка дуже важлива, тому що ці активні компоненти дуже нестабільні та швидко розпадаються при сонячному світлі. Саме тому лікарі рекомендують вибирати продукти в непрозорій упаковці з помпою (піпетка теж підійде, але це не ідеальний варіант, тому що при кожному відкритті в тюбик надходить повітря).

А на зону навколо очей можна наносити косметику із ретинолом?

Це залежить від вашої шкіри та засобу, який ви використовуєте. Людям із чутливою шкірою навколо очей, швидше за все, варто утриматися від ретиноїдів у цій зоні. Однак якщо у вас із цим проблем немає, то можна спробувати наносити ваш звичайний ретиноїд, але трохи відходячи від вії. Ідеальний варіант – придбати спеціальний крем для зони навколо очей, у складі якого є похідні вітаміну А. До речі, якщо у вас дуже тонка шкіра, крізь яку просвічує синій пігмент, ретиноїди вам допоможуть ущільнити шкіру та зробити синеву менш помітною.

Ретиноїди треба застосовувати постійно чи курсом?

Ефект від ретиноїдів буде помітний доти, доки ви їх наносите на свою шкіру, тому це радше постійна історія. Однак, якщо ви додали в щоденний догляд цей компонент тільки через наявність пігментних плям або постакне-пігментації, які за час використання посвітліли, то ви можете припинити його використання.

Які протипоказання у ретинолу?

Лікарі не рекомендують вагітним і жінкам, що годують, використовувати у догляді ретиноїди, оскільки вони занадто погано вивчені в цьому напрямку і є побоювання, що вони можуть нашкодити плоду.

Також слід акуратно підбирати похідні вітаміну А тим, у кого є розацея, купероз, екзема та інші особливості шкіри. Найкраще це робити під наглядом косметолога.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие