Що таке меланома

Що таке меланома

З меланомою краще не стикатися. Але знати, що вона є і як розвивається, дуже важливо. Тим більше, що за півстоліття захворюваність на меланому виросла в сім разів.

Що таке меланома шкіри

Меланома - це злоякісне новоутворення, одна з найагресивніших форм раку шкіри. Біда полягає в тому, що імунна система людини практично не реагує на меланому і не намагається з нею боротися, тому вона може швидко прогресувати та давати метастази.

Рак - це результат аномального і безконтрольного розмноження «збожеволіли» клітин. У випадку з меланомою біда трапляється з клітинами меланоцитами, що виробляють пігмент меланін, який відповідає за засмагу, ластовиння, пігментні плями, колір очей і волосся. Ці клітини розташовуються:

  • у шкірі - в епідермісі та на кордоні з дермою;
  • у слизових оболонках (епітелії).

Меланому часто називають родимкою, що «переродилася». І справді, найчастіше вона розвивається з уже існуючої родимки, або, по-науковому, невуса. Саме тому невуси треба щороку показувати дерматологу визначення їх стану.

Меланома може виникнути навіть у порожнині рота та на задній поверхні очного яблука. Особливо їй подобаються зони, які часто підставляються сонцю, а також ті, де її складно помітити: між пальцями, на волосистій частині шкіри голови, у складках шкіри. Лікарі відзначають, що в останні десятиліття різко зросла кількість випадків меланоми на гомілках у чоловіків, пояснюється це модою на шорти-бермуди.

Фактори ризику

У меланоми багато факторів ризику.

  • Перебування на сонці без сонцезахисних засобів або з недостатнім захистом.
  • Захоплення солярієм та сонячними ваннами.
  • Світла шкіра (I-II фототипи). Це не означає, що представники інших фототипів гарантовано застраховані від меланоми. Але бліда шкіра гірше захищена від ультрафіолету.
  • Велика кількість родимок, а також наявність темних і опуклих родимок. Вважається, що якщо родимок загалом понад 50, то це вже фактор додаткового ризику. За даними НДІ онкології імені академіка Петрова, 70% потенційно небезпечних невусів уроджені, а 30% - набуті.
  • Пережиті (навіть у далекому дитинстві) сонячні опіки.
  • Генетична схильність. Як вважають вчені, основну роль відіграє «слабка ланка» в імунній системі, яка заважає чинити опір злоякісному новоутворенню.
  • Вік 50+. Середній вік людей із діагнозом «меланома» становить 57 років.

Різновиди меланоми

Меланома, що поверхово розповсюджується

На її частку припадає близько 70% випадків. Дещо частіше ця форма зустрічається у жінок віком від 30 до 50 років. Підозріла родимка, що трохи виступає над шкірою, починає збільшуватися в розмірах і поступово перетворюється на зернисту плямку (а потім і пляму) з нерівними краями і неоднорідного кольору — від коричневого до чорного.

Як видно з назви, спочатку ця форма меланоми тривалий час зростає вшир. І лише на другій стадії переходить до небезпечнішого зростання вглиб. Тому за родимками важливо спостерігати.

Нодулярна меланома

Це так звана вузлова меланома. Вона становить близько 15% всіх випадків і найчастіше вражає чоловіків. Ця форма вважається найнесприятливішою, оскільки злоякісне утворення досить швидко починає рости вглиб шкіри, що прискорює утворення метастазів. Виглядає як червоно-коричневий або чорний вузлуватий горбок на поверхні шкіри. Звідси й назва.

Безпігментна

Безпігментна або ахроматична меланома розвивається досить рідко, буквально в 1-2% випадків. Однак вона особливо підступна саме тому, що її просто не видно. Також як і нодулярна, вона є маленьким вузликовим, шорстким на дотик ущільненням на шкірі, але воно може бути ніяк не пофарбоване, що нітрохи не заважає пухлини прогресувати.

Лентіго-меланома (лентигінозна)

Ця форма становить близько 5% випадків і зазвичай розвивається вже після 55 років, починається зі світлої плоскої невеликої плями, яка досить швидко збільшується в розмірах і виявляється не просто пігментною плямою, а меланомою. Цю форму називають також «ластовинням Хатчинсона». Вона найчастіше зустрічається у жінок і в основному - на обличчі. Тому слідкуйте за пігментацією!

Акральна лентигінозна меланома

Ця форма меланоми є типовою для темношкірих людей. Серед представників І-ІV фототипів вона становить 2% випадків. Дуже темна поверхнева пляма зазвичай локалізується на підошвах ніг, долонях, під нігтями.

Веретеноклітинна меланома

Рідкісна форма, розвивається зазвичай (але не завжди) у дитячому та підлітковому віці. Назву свою отримала за витягнутою формою клітин, які формують утворення. Воно є невеликим опуклим горбком, рожевим або тілесним кольором, гладким або шорстким на дотик, який досить важко прийняти за злоякісну пухлину. Жодних хворобливих відчуттів цей вид меланоми не завдає, тільки росте — це і є основний тривожний знак.

Перші симптоми та ознаки меланоми

Як визначити початкову стадію

Як ми вже сказали, все починається з родимки. Медичний експерт марок La Roche-Posay та CeraVe Наталія Медведєва пояснює, коли варто звернути увагу на родимку:

Метод ABCDE призначений для самодіагностики новоутворень шкіри (але не замінює регулярного походу до лікаря для контролю за родимками).

  • A - АSYMMETRY (асиметрія). Доброякісна родимка завжди симетрична. Якщо родимка не симетрична, є ризик розвитку меланоми.
  • В - BORDERS (кордони). У доброякісної родимки рівні, чіткі межі. У меланоми межі зазвичай нерівні, як ляпка.
  • С - COLOR (колір). Родимка, у якій присутні відразу кілька кольорів (різні відтінки коричневого, чорного) – тривожний сигнал. Меланома може стати червоною, білою або синьою.
  • D - DIAMETER (діаметр). Діаметр родимки став більший гумки на олівці (6 мм). Доброякісні родимки, як правило (але не завжди!), Менше.
  • Е - EVOLUTION (зміна). Будь-яка зміна розміру, форми, кольору, поява кровоточивості, свербежу, хворобливості - ознака, що насторожує. Необхідно терміново звернутися до лікаря».

На початковій стадії меланоми всі клітини, що переродилися, знаходяться в межах поверхневого шару шкіри — епідермісу, тому позбутися її легше.

Для первинного обстеження досить дерматоскопа, але остаточний діагноз «меланома» можна поставити лише з урахуванням гістологічного дослідження віддаленого утворення (невуса).

Зараз існують навіть мобільні програми, які допомагають оцінити стан родимки. Але настійне прохання, а точніше вимога: не захоплюйтесь самодіагностикою. Компетентно проаналізувати симптоми та ознаки меланоми може лише лікар.

На другій стадії меланоми родимка продовжує трансформуватися, може хворіти, кровоточити, свербіти. Пухлина розростається вже до 4 мм углиб, проникає в дерму, при цьому залишаючись зовні в тих же межах, що й раніше. Але метастазів поки немає, оскільки злоякісна утворення не дісталася ще лімфовузлів і великих кровоносних судин.

На жаль, без регулярного огляду, меланома може залишатися непоміченою та прогресувати.

Як боротися з меланомою

Якщо поставлений діагноз або навіть є лише підозра, що невус злоякісний, найчастіше приймається рішення про проведення хірургічної операції - повне видалення утворення із захопленням частини неушкоджених довколишніх тканин.

Групи ризику

Підсумовуючи сказане, нагадаємо, що до групи ризику входять такі категорії:

  • любителі позасмагати;
  • світлошкірі люди;
  • люди з великою кількістю родимок та вираженою пігментацією;
  • люди старше 50 років;
  • люди із сімейною історією меланоми.

До якого лікаря варто звернутися

До дерматолога, як і до терапевта, треба звертатися хоча б раз на рік для загального огляду та консультації, не чекаючи на тривожні симптоми.

Дерматолог за допомогою дерматоскопа огляне шкіру, родимки, оцінить їх стан та активність. Досить часто лікар залишає собі «фото на згадку», щоб за наступного візиту можна було оцінити стан та розвиток того чи іншого невуса.

Запобіжні заходи

Профілактика – ефективний спосіб протистояння меланомі. Що це означає?

  1. Захищайтеся від сонця відповідно до фототипу. Світлошкірим та власникам безлічі родимок необхідно цілий рік захищати від сонця відкриті ділянки: обличчя та руки.
  2. Використовуйте сонцезахисні засоби з фільтрами широкого спектру, що запобігають загрозі травмування шкіри ультрафіолетовими променями типів А та В.
  3. Не знаходитесь на сонці з 12:00 до 16:00 під час його найбільшої активності.
  4. Обновляйте санскрин кожні 2 години та після купання.
  5. Не забувайте про найуразливіші ділянки (вуха, проділ, ніс).
  6. Проходьте щорічний огляд у дерматолога, який перевірить стан родимок та пігментних плям.
  7. Дотримуйтесь всіх перерахованих запобіжних заходів і для дітей!

І пам'ятайте: переборщити із сонцезахисним засобом неможливо!

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие