Вільні радикали: як із ними боротися

Вільні радикали: як із ними боротися

Чим більше відкриттів відбувається у б'юті-індустрії, тим краще ми, користувачі косметики, повинні розумітися на наукових термінах. Хоча б для того, щоб гідно оцінити інноваційні формули кремів і зрозуміти, яку важливу роботу вони виконують для нашої шкіри. Почнемо із вільних радикалів.

Що таке вільні радикали

Коли ми говоримо про вільні радикали, найчастіше маються на увазі молекули кисню з неспареним електроном. Вони дуже активні (їх називають ще активним киснем) і прагнуть забрати недостатній електрон у будь-якої іншої молекули, яка в результаті сама стає вільним радикалом.

Поява вільних радикалів провокують:

  • атмосферні забруднення;
  • надлишок ультрафіолету;
  • радіація;
  • куріння (і пасивне теж);
  • лікарські засоби;
  • стрес.

Зрозуміло, що сховатись від вільних радикалів практично неможливо, можна лише мінімізувати взаємодію з ними.

Якщо коротко: джерелом вільних радикалів для живого організму стає практично будь-яка чужорідна дія чи явище, що порушує баланс внутрішньої системи.

Дія вільних радикалів

Основна шкідлива дія вільних радикалів - це окислювальний стрес (оксидативний стрес, оксидація, окислення). Вільно-радикальна теорія вважається однією з головних теорій старіння. І з нею важко посперечатися.

За все життя людина прокачує через себе приблизно 17 тонн кисню — утворюється близько півтори тонни вільних радикалів. Від такого впливу іржавіють метали, що вже говорити про тендітний людський організм.

Вільні радикали в організмі людини

Зрозуміло, що в нашому тілі постійно відбуваються природні хімічні процеси, включаючи окислення, в якому беруть участь вільні радикали. Це норма та частина життя.

Мало того, в помірних дозах, які ми отримуємо з чистого повітря, вільні радикали нам необхідні — зокрема вони беруть участь у забезпеченні когнітивних функцій мозку (пам'яті, уваги, психомоторної координації, мови, мислення, орієнтації та ін.).

Проблемою стає їх надлишок. З одного боку, ми отримуємо їх ззовні:

  • вдихаємо;
  • проковтуємо з їжею та напоями.

На шкірі вільні радикали:

  • окислюють себум у порах, що сприяє появі чорних крапок;
  • руйнують гідроліпідний бар'єр шкіри, провокуючи сухість, запалення, старіння.

З іншого боку, наш організм, особливо у стані стресу, сам стає фабрикою з виробництва вільних радикалів. Продукти напіврозпаду багатьох гормонів (і гормонів стресу, і жіночих стероїдів) - ті ж токсини (поряд з хімією з лікарських препаратів або їжі), які викликають утворення вільних радикалів, покликаних, строго кажучи, знищувати ці токсини.

Якщо спрощено:

  • чим більше токсинів – тим більше вільних радикалів;
  • що більше вільних радикалів — то інтенсивніший оксидативний стрес;
  • чим інтенсивніший оксидативний стрес (процеси окислення в організмі) — тим гірше почувається і виглядає людина.

До речі, найлегше окислюються саме ліпіди — жири, з яких складаються мембрани чи не всіх клітин людини, починаючи з клітин шкіри, що першими встають на шляху вільних радикалів.

Як боротися з вільними радикалами в організмі

В ідеалі треба переїхати в утопічний світ, де можливе життя:

  • без стресу;
  • в екологічно чистому середовищі;
  • з регулярним фізичним навантаженням;
  • з харчуванням, у якому переважають нерафіновані, натуральні продукти, що піддаються мінімальній термічній обробці;
  • без хімії та шкідливих випромінювань.

Майте на увазі: гаджети – джерело електромагнітного випромінювання, а забруднене повітря – вільних радикалів.

Позбутися вільних радикалів в організмі неможливо, та й нема чого. Вони повинні виконувати свою руйнівну роботу, спрямовану на знищення (окислення) шкідливих речовин та мікроорганізмів, тим самим захищаючи нас від них.

Оскільки вільні радикали в організмі мають суворо певні функції, природа передбачила захист від їх надлишкової активності — антиоксидацію .

Природний її рівень розрахований те що, щоб справлятися з природним оксидативним стресом. Але людський антиоксидантний захист не розрахований на оксидативний стрес, багаторазово посилений цивілізацією. Тому сучасна людина потребує додаткових антиоксидантів.

Вільні радикали та антиоксиданти

Отже, вільні радикали – це окислювачі, оксиданти. Протиотруту для них - антиоксиданти. Ви здивуєтеся, але це слово вперше з'явилося російською мовою: термін «антиоксиданти» застосували в одному з наукових інститутів Москви на рубежі 1960–70-х.

Антиоксиданти нейтралізують активність вільних радикалів, пов'язуючи їх. Така система допомагає клітинам захищатися від окиснення, робить їх менш уразливими. Основні антиоксиданти, які започаткували цю категорію речовин - деякі ферменти (коензим Q10), вітаміни А, С і Е. Антиоксидантною дією відрізняються і гормони - наприклад, мелатонін .

Крім перерахованих речовин, безліч вітамінів , мікроелементів, ферментів і гормонів, присутні в організмі в достатній кількості, формують той самий антиоксидантний захист.

Як захиститися від впливу вільних радикалів

Очевидно, що з роками антиоксидантний захист слабшає, тому варто задуматися про його посилення. При цьому наївно вважати, що можна харчуватися фастфудом і вдихати міський зміг, а потім випити таблетку з антиоксидантом і цим нейтралізувати всі негативні наслідки. Важливими є комплексний підхід і тверезий погляд на свій спосіб життя.

Крім відмови від шкідливих звичок, має сенс звернути увагу на продукти, багаті на антиоксиданти.

  • Темні ягоди, особливо виноград, у шкірці та кісточках якого міститься один із чемпіонів з антиоксидантної активності - ресвератрол. Вважається, що чим більш насичений колір ягоди, фрукта чи овочів, тим багатшим він поліфенолами — речовинами-антиоксидантами.
  • Зелений чай, на думку багатьох експертів, — ще більш потужне джерело антиоксидантів, ніж виноград і червоне вино, яке він отримав.
  • Жирна морська риба та різноманітні (саме так) рослинні олії.

Дотримання правила "5 різних овочів і фруктів на день" - серйозний внесок у власний антиоксидантний захист.

Косметичні засоби, збагачені антиоксидантами, також потрібні. Звичайно, вони не повернуть час назад, але їм цілком під силу поліпшити тургор шкіри, зробити її гладкішою. Крім того, такі засоби незамінні при ушкодженнях, запаленнях та деяких захворюваннях шкіри. Наприклад, більшість засобів після засмаги діють саме завдяки антиоксидантам у складі.

Не варто боятися вільних радикалів. Краще обмежити їхню присутність у своєму житті, перейти на антиоксидантну дієту та піклуватися про здоров'я.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие