Автор:Катерина Паламарчук
Використання наколінників для лікування та профілактики травм коліна: досвід фахівців
Колінний суглоб – це один із найчастіше травмованих суглобів людського організму, тому що на нього постійно припадають підвищені навантаження. Біг, стрибки, ходьба, присідання неможливі без правильної роботи колінного суглоба.
Різні травми – вивихи, підвивихи, надриви та розриви зв'язок, пошкодження меніска призводять до обмеження рухливості, а в деяких випадках можуть спричинити повну нерухомість. Щоб захистити колінний суглоб від ушкоджень використовують спеціальні ортопедичні вироби – наколінники.
Що таке наколінник
Медичний наколінник – це виріб з еластичної тканини з додатковими жорсткими елементами – ребрами, кільцями, пластинами та застібками-стяжками типу «Velcro», який забезпечує стабілізацію суглоба, повністю або частково обмежуючи його рухливість. Наколінник можна порівняти з еластичним бинтом, від якого він відрізняється тим, що його не потрібно намотувати. Прості наколінники виконуються у вигляді безшовної панчохи, яка одягається на коліно, її не потрібно додатково фіксувати.
Як працює наколінник
Основні ефекти, що забезпечуються наколінниками:
- Зменшує набряклість. Еластичний наколінник забезпечує тиск (компресію), в результаті кількість рідини в тканинах коліна зменшується, набряклість проходить. Внаслідок зменшення набряку, тиск тканин на судини зменшується, струм крові активізується, покращується харчування суглоба та відтік від нього продуктів життєдіяльності;
- Зменшує біль. Наколінник фіксує суглоб, забезпечуючи стабілізацію, часткове чи повне обмеження рухливості суглоба. Внаслідок компресійної дії наколінника на зону болю, чутливість нервових закінчень знижується, передача нервового імпульсу уповільнюється і, як наслідок, знижується болючість;
- Захищає суглоби від травм. Наколінник обмежує рухливість суглоба і приймає на себе інерцію руху, в результаті при падінні, незручному повороті чи русі зменшується амплітуда підворота і тяжкість можливої травми;
- Запобігає прогресуванню запальних захворювань суглоба – артритів, артрозів, при яких руйнується хрящова тканина. Наколінник зменшує навантаження на коліно та набряклість, відновлюючи надходження поживних речовин до тканин суглоба.
Види наколінників
Вибираючи наколінники в Мед-магазин, треба звернути увагу на жорсткість виробу, від якої залежить ступінь фіксації суглоба. За жорсткістю всі наколінники поділяються на три групи:
- М'які еластичні наколінники, які забезпечують стабілізацію суглоба, не обмежуючи його рухливості. Такий наколінник виконується у вигляді еластичної панчохи, що натягується на ногу і повністю закриває суглоб. М'які наколінники можуть бути з однорідної еластичної тканини або зі вставками із більш щільної тканини в області коліна. Існують наколінники з пателярним кільцем, яке забезпечує надійну стабілізацію суглоба, та відкритою колінною чашкою для зняття надлишкового тиску на суглоб. М'які наколінники часто використовуються під час занять спортом для запобігання повторним травмам, а також при надмірній вазі для захисту суглоба від тиску. М'які наколінники з еластичної тканини з додаванням вовняної нитки використовуються під час ремісії запальних захворювань, щоб уникнути загострень та подальшого прогресування хвороби;
- Напівжорсткі наколінники, що забезпечують часткове обмеження рухливості, яке необхідне у процесі відновлення після складних травм та операцій, а також у процесі консервативного лікування травм та різних запальних захворювань. Часткове обмеження рухливості суглоба забезпечується жорсткими ребрами із пластику, а також спеціальними застібками-стяжками типу «Velcro». Напівжорсткі ортези з тканини з додаванням вовняної нитки використовуються в період загострення артритів та артрозів. Вони не тільки фіксують суглоб, а й забезпечують його обігрів, зменшуючи болючість та скутість рухів;
- Жорсткі наколінники, які можна порівняти з гіпсовою пов'язкою, забезпечують повну іммобілізацію суглоба. Такі ортези використовуються після тяжких травм та на початку відновлювального процесу після операцій на суглобі.
Цей фіксатор набагато зручніший, ніж гіпсова пов'язка тому, що його завжди можна зняти для проведення лікарських маніпуляцій та гігієнічних процедур. Різновид жорсткого ортезу – конструкція, яка складається із двох жорстких частин, що з'єднуються за допомогою спеціальних застібок, використовується при транспортуванні хворого з місця травмування до лікарні.
Жорсткі наколінники – брейси використовуються у процесі відновлення після травм, також їх використовують спортсмени, які займаються екстремальними видами спорту – сноубординг, мотоспорт, гірськолижний спорт та інші.
Брейси – наколінники з шарнірами мають такі особливості:
- Карбонове або алюмінієве кільце в ділянці суглоба, яке запобігає скручуванню наколінника. Є наколінники для спортсменів з подвійним карбоновим кільцем;
- Система шарнірів для обмеження амплітуди руху та фіксування суглоба у зігнутому положенні. Коліно може бути зігнуте під кутом 10, 20, 40, 90°, кут можна змінювати в залежності від стану суглоба;
- Шарніри для одночасного згинання гомілки та стегна для рівномірного розподілу навантаження та зняття тиску на суглоб.
Як вибрати розмір наколінника
Щоб наколінник забезпечував правильну фіксацію і не викликав дискомфорту під час руху, треба правильно підібрати розмір. На упаковці ортезу обов'язково вказано розмір та вимірювання, які треба зробити для правильного вибору:
- Обхват суглоба по центральній лінії коліна;
- Обхват стегна та гомілки на відстані 15 см від центральної лінії коліна;
- Для вибору ортезів, які покривають більшу частину стегна та гомілковостопу, можуть знадобитися додаткові вимірювання на певній відстані від центральної лінії коліна.
Отримані результати слід порівняти з розмірами на упаковці.
Як використовувати наколінники
М'які наколінники можна носити постійно під час руху або лише під час підвищених навантажень, наприклад, під час спортивного тренування чи занять важкою фізичною працею. Такі наколінники не вимагають призначення лікаря, їх можна носити при незначних травмах або за перших ознак дискомфорту в області коліна (скутість, зайва рухливість).
Напівжорсткі та жорсткі наколінники використовуються лише за призначенням лікаря. Часто після травм або операцій на першому періоді відновлення носять жорсткий наколінник, що повністю обмежує рухливість, потім напівжорсткий і наприкінці м'який еластичний наколінник. Не можна самостійно призначати носіння напівжорсткого або жорсткого наколінника, оскільки це може призвести до послаблення власних зв'язок і м'язів.
Правила використання:
- Лікувальні напівжорсткі та жорсткі ортези носять протягом усього дня, знімаючи кожні 3-4 години на 20-30 хвилин. Вночі наколінник знімають. Виняток становлять ті випадки, коли лікар призначає носіння наколінника цілодобово;
- Щоб рух був комфортним, наколінник надягають вранці, не встаючи з ліжка, оскільки навіть недовгий рух може призвести до утворення в області суглоба набряку. Неправильно зафіксований наколінник не забезпечуватиме потрібної компресії або, навпаки, передавлюватиме тканини, порушуючи кровообіг.
Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие