Що таке емоленти та їх користь для шкіри

Що таке емоленти та їх користь для шкіри

У цій статті ми спробували простими словами пояснити, що таке емоленти, наскільки вони корисні для шкіри дітей та дорослих та які інгредієнти виконують цю роль у складі кремів – для обличчя, тіла, рук.

Що таке емоленти?

Термін «емолент» (емоліент або емольєнт) походить від латинського дієслова emollire - пом'якшувати. Етимологія слова відразу підказує, що таке емоленти стосовно догляду за шкірою.

Отже, емоленти - це певні інгредієнти, що мають пом'якшувальну дію, що усувають лущення, стягнутість шкіри. Механізм впливу емолентів полягає в тому, що вони працюють на поверхневому, роговому шарі епідермісу, утворюючи своєрідну захисну плівку, яка перешкоджає випаровуванню вологи. Таку здатність має більшість жирів (ліпідів) рослинного чи тваринного походження.

Емолент – косметичний інгредієнт для пом'якшення шкіри – робить епідерміс ніжним та м'яким. Залишаючись на поверхні, він усуває лущення та стягнутість. До емолент відносять речовини різної природи — натуральні (тваринні жири, рослинні та мінеральні олії, ланолін та її похідні, воски) та синтетичні (похідні силікону, складні ефіри, різні жирні кислоти).
Якщо звернутися до історії, то можна побачити, що емоленти застосовували задовго до появи косметичних продуктів – обличчя змащували тваринним салом для захисту від морозів та вітру. Північні народи досі успішно використовують риб'ячий або тюленячий жир як денний крем-емолент.
До речі, можливо, ви зустрічалися з поняттям "крем-емолент" - так іноді називають пом'якшувальні креми з високим вмістом захисних масел і жирів (емолент), але це не зовсім коректне формулювання. По-перше, емолент – це речовина, а не косметичний продукт, а по-друге, емоленти входять до складу не тільки кремів, а й інших косметичних продуктів – подробиці нижче.

Користь емолентів для шкіри

Емоленти для шкіри (тобто у складі косметики) корисні насамперед ліпідовосполняющім дією. Уявіть, що клітини епідермісу це цеглинки, а ліпіди виконують роль цементу, скріплюючи їх. Таким чином, вибудовується захисний бар'єр, що оберігає шкіру від зайвої втрати вологи. Якщо власних ліпідів не вистачає, цілісність гідроліпідної мантії порушується, що призводить до сухості, лущення, утворення шорстких і грубих ділянок шкіри.
Емоленти у косметиці дуже важливі. Вони відновлюють захисний гідроліпідний шар, утримують вологу в шкірі, сприяють регенерації, видаляють дискомфорт, насичують шкіру ліпідами, зменшують свербіж, покращують зовнішній вигляд шкіри. Крім того, дані інгредієнти надають приємної текстури самим косметичним засобам.
Після нанесення засобу, багатого на емоленти, шкіра відразу стає м'якою і, що найголовніше, захищеною:
  • зникає почуття дискомфорту та стягнутості;
  • згодом підвищується рівень зволоженості, оскільки шкіра перестає втрачати вологу;
  • проходить лущення;
  • підвищується опірність агресивним факторам зовнішнього середовища, включаючи холодне або занадто сухе повітря;
  • зменшуються прояви чутливості;
  • зникають лінії зневоднення;
  • зовнішній вигляд шкіри загалом покращується.

Види емолентів

У косметиці використовуються емоленти різної природи: натурального походження та синтетичні.

Скласти список кращих емолентів проблематично, оскільки кожна група речовин (незалежно від походження) має свої переваги. Для класичних емолент характерна густа воскоподібна текстура, що формує щільний захист, але існують і полегшені текстури, завдяки яким можна створювати формули, адаптовані до особливостей різних типів шкіри.

Емоленти натурального походження

Популярна і, мабуть, найстаріша група емолентів. До неї входять речовини рослинного та тваринного походження, а також їх похідні:

  • рослинні олії - від густих і важких до порівняно легенів: рицинова, обліпихова, оливкова, мигдальна, арганова, соняшникова, авокадо;
  • батери - тверді олії, що тануть на шкірі; найпопулярніше - каріте (або масло ши), кокосове , масло какао, макадамії та пальмове;
  • масло жожоба - дружній шкірі емолент, свого роду рослинний рідкий віск;
  • бджолиний віск;
  • сквалан - легкий ліпід, видобувається з оливок, добре сприймається шкірою, не залишає відчуття жирності;
  • тригліцериди - жирні кислоти, отримані з олій, виступають як легкі емоленти;
  • різні жирні кислоти: лауринова, стеаринова, олеїнова, лінолева;
  • холестерол та цераміди - біодоступні ліпіди, які в природній формі присутні в епідермісі людини.

Емоленти тваринного походження:

  • ланолін - віск з вовни овець, за складом схожий на себум, створює надійний захисний шар;
  • тваринні жири.

Хімічні емоленти

До них відносяться емоленти, отримані в результаті нафтопереробки, які перешкоджають випаровуванню вологи, утворюючи оклюзивну плівку. Людям з жирною шкірою обличчя (навіть зневодненою) їх слід уникати, щоб уникнути закупорки пір та утворення комедонів. Серед хімічних емолентів:

  • мінеральні олії;
  • парафін;
  • вазилін.

Синтетичні емоленти

Це насамперед силікони: диметикон, циклометикон — плівкоутворюючі компоненти, що добре працюють у поєднанні з іншими емолентами.

Навіщо потрібна косметика з емолентами?

Формули, в які входять емоленти, адресуються шкірі, у якої з тих чи інших причин порушена цілісність бар'єру ліпіду.

Конкретизуємо список показань для застосування засобів із емолентами.

Суха шкіра, яка від природи страждає на дефіцит ліпідів, швидко втрачає вологу. Для такої шкіри з раннього віку характерні сухість, стягнутість, лущення.

Зневоднена шкіра - стан, обумовлений дефіцитом вологоутримуючих компонентів (гіалуронової кислоти, сечовини, інших компонентів натурального зволожуючого фактора шкіри). В цьому випадку волога швидко втрачається, а також уповільнюється оновлення клітин. Типові ознаки зневодненості – стягнутість та дискомфорт після очищення водою, зморшки зневодненості (поверхневі). Такий стан посилюється з віком і зустрічається за будь-якого типу шкіри, включаючи жирну.

Вікова шкіра (40+) – з віком знижується вироблення ліпідів та гіалуронової кислоти, а також вологоутримуюча здатність шкіри, з'являється постійна сухість та стягнутість.

Шкіра з атопічним дерматитом відрізняється неповноцінністю шкірного бар'єру, що провокує екстремальну сухість і свербіж, такій шкірі рекомендується тривале застосування емолентів.

Купить rituals cosmetics на официальном сайте в Украие